5 zasiłków na dzieci w Norwegii – poznaj je wszystkie!

5 zasiłków na dzieci w Norwegii – poznaj je wszystkie, czyli norweskie świadczenia socjalne w pigułce

Publikacja wpisu: grudzień, 2022
Aktualizacja wpisu: listopad, 2024

Zasiłek na dziecko to jedno z podstawowych świadczeń, o które mogą się ubiegać osoby pracujące w Norwegii. Ma na celu odciążyć częściowo rodziców i zapewnić lepsze warunki dla rozwoju i edukacji młodych osób. Ubiegać mogą się o niego osoby mieszkające w tym kraju i odprowadzające składki na ubezpieczenie społeczne. Sprawdź, jak uzyskać różnego rodzaju świadczenia socjalne i zasiłek na dziecko w Norwegii – zapraszamy.

Zasiłek na dziecko w Norwegii – socjal również dla Polaków, o którym warto wiedzieć

Zasiłek rodzinny z Norwegii (Barnetrygd) przyznawany jest na wszystkie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia. Za jego wypłatę odpowiada NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. 

Świadczenia na dziecko w Norwegii są dostępne zarówno dla obywateli Norwegii, jak i osób przebywających tam tymczasowo, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów pobytowych i związanych z pracą.

Co ciekawe, częstotliwość przekazywania świadczenia rodzinnego zależna jest od NAV. Pieniądze otrzymywać możemy co miesiąc lub jednorazowo za okres kilku miesięcy. Nie powinniśmy więc martwić się, jeżeli pierwszą wpłatę otrzymamy dopiero po dłuższym okresie oczekiwania.

Zobacz również, o jakie ulgi podatkowe w Norwegii możesz się ubiegać.

Zasiłek w Norwegii na dziecko – jakie warunki należy spełnić?

Tak jak w przypadku każdego świadczenia socjalnego, również przed otrzymaniem rodzinnego na dziecko w Norwegii należy spełnić pewne warunki. Najważniejszym czynnikiem jest osiąganie dochód lub pobieranie świadczenia zastępczego w Norwegii. Pod uwagę brane są więc wyłącznie osoby opłacające składkę na ubezpieczenie społeczne tzw. trygdeavgift

Wnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii mogą w takim razie wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę oraz prowadzące własną działalność gospodarczą, a także beneficjenci zasiłku rodzicielskiego, chorobowego, rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego czy dla bezrobotnych.

Kolejnym kryterium jest meldunek – należy mieć stałe miejsce zamieszkania na terenie Norwegii, przebywać w tym kraju dłużej niż sześć miesięcy i posiadać umowę na dłużej niż pół roku.

Zasiłki na dzieci w Norwegii – ile można uzyskać w 2024 roku?

Zasiłek rodzinny w Norwegii w 2024 roku i wynosi 1766 NOK na każde dziecko poniżej 6 roku życia oraz 1054 NOK dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Po złożeniu wniosku możemy starać się o wyrównanie nawet do 3 lat wstecz – jeśli w tym okresie także spełnialiśmy stawiane warunki.

Dla osób samotnie wychowujących dziecko przewidziano rozszerzony zasiłek rodzinny – podstawowa kwota zostaje zwiększona o dodatkowe 1054 NOK miesięcznie, niezależnie od liczby posiadanych dzieci.

Czytaj również: dopłata podatku w Norwegii.

Zasiłek rodzinny w Norwegii a 500 plus – jak norweskie świadczenia socjalne kolidują z polskim wsparciem rodzin?

W przypadku pobierania w Polsce świadczenia 500+, przez jednego z rodziców, należy ustalić pierwszeństwo przyznawania tych świadczeń. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej można otrzymywać wyłącznie jeden zasiłek rodzinny, dlatego, aby określić, jaki kraj powinien wypłacać świadczenie na dziecko, trzeba wziąć pod uwagę aktywność zawodową rodziców.

W sytuacji, gdy ojciec dziecka jest zatrudniony w Norwegii, a matka pozostaje w Polsce i nie pracuje – rodzinne wypłacane powinno być w Norwegii.

Natomiast jeśli ojciec dziecka pracuje w Norwegii, a matka w Polsce – świadczenie będzie wypłacane przez kraj, w którym mieszka dziecko.

Jeżeli ze względu na aktywność zawodową matki dziecka będzie pobierane 500+, możesz starać się o tak zwany dodatek dyferencyjnyróżnicę wynikająca z wysokości świadczeń w poszczególnych krajach (dotyczy to wyłącznie to dzieci poniżej 6 roku życia). Nie jest on wypłacany automatycznie, dlatego konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku.

Zasiłek na dziecko Norwegia – dodatek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) jest kolejnym świadczeniem socjalnym w Norwegii przeznaczonym dla rodziców. Przysługuje on na malutkie dzieci w wieku od 13. do 23. miesiąca życia. Wypłacany jest przez NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej w kwocie 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko, które nie uczęszcza do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. W przypadku, jeżeli korzystamy z usług takiej placówki w niepełnym wymiarze czasowym, dodatek na dziecko w Norwegii będzie proporcjonalnie pomniejszony, lecz w dalszym ciągu go otrzymamy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Zanim przejdziemy do składania wniosku o zasiłek opiekuńczy na dziecko w Norwegii, potrzebne będą nam oczywiście odpowiednie dokumenty, które pozwolą nam potwierdzić, że świadczenie nam się należy. Nie jest tego mało, ale przez 11 miesięcy otrzymamy pokaźną sumę, co sprawia, że jest to zdecydowanie warte zachodu. Potrzebne nam będą:

  • akty urodzenia dzieci oraz małżeństwa – przetłumaczone na angielski lub norweski,
  • kopię umowy/umów o pracę,
  • kopię rozliczeń rocznych (tzw. sammenstilling fra arbeidsgiver),
  • dowód osobisty lub paszport – osoby składającej wniosek oraz dziecka,
  • dokument z pozwoleniem na pobyt lub pracę w Norwegii,
  • zaświadczenie z przedszkola – informacja, że dziecko nie uczęszcza do przedszkola.

Odpowiedni wniosek z dokumentacją najlepiej złożyć razu po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, ponieważ czas oczekiwania na weryfikację i wypłatę pieniędzy może wynieść od 12 do 24 miesięcy. Warto podkreślić, że nie nie koliduje on z żadnym innym zasiłkiem na dziecko – można pobierać je równocześnie z barnetrygd, a także z 500+.

Socjal na dziecko w Norwegii – zasiłek macierzyński

Dla świeżo upieczonych rodziców w Norwegii dostępne jest jeszcze jedno świadczenie wypłacane przez norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) – zasiłek macierzyński (foreldrepenger). Przeznaczony jest on na pierwsze 49 lub 59 tygodni dla matki albo 40, lub 50 tygodni dla ojca – różnice wynikają z wysokości stawki, która ustalana jest na podstawie dochodu. Aby móc otrzymać świadczenie, konieczne jest osiągnięcie minimalnych zarobków na poziomie 55 739 NOK oraz przepracowanie w Norwegii minimum 6 z ostatnich 10 miesięcy.

Wypłacanie zasiłku dla rodziców rozkłada się następująco:

  • 3 tygodnie przed porodem – zasiłek pobiera matka,
  • 6,9 lub 13 tygodni po urodzeniu dziecka – zasiłek pobiera matka,
  • 15 lub 19 tygodni po urodzeniu dziecka – zasiłek pobiera ojciec,
  • ostatnie 16 lub 18 tygodni – okres wspólny, do podziału pomiędzy rodzicami.

Okres, przez jaki otrzymywać będziemy świadczenie, zależy od wybranej stawki – możemy zdecydować się na urlop macierzyński trwający maksymalnie 49 tygodni ze stawką 100% lub przez 59 tygodni ze stawką 80% dotychczasowego wynagrodzenia.

Zasiłki rodzinne w Norwegii dla Polaków – becikowe 

Becikowe w Norwegii przeznaczone jest dla osób, które z różnych względów nie mogą ubiegać się o zasiłek rodzicielski – może być to spowodowane zbyt niskimi dochodami lub zbyt krótkim okresem pracy. Jest to jednorazowa zapomoga wypłacana zaraz po urodzeniu dziecka wynosząca 92 648 NOK. Aby pobierać zasiłek, tak jak w poprzednich przypadkach, w momencie narodzin lub adopcji dziecka musisz posiadać ubezpieczenie socjalne. W celu złożenia wniosku o przyznanie świadczenia na dziecko w Norwegii będą nam potrzebne przetłumaczone na język norweski lub angielski – karta ciąży, akt urodzenia dziecka oraz rejestracja lub pozwolenie na pobyt.

Czym jest status pendler w Norwegii?

Zasiłek ciążowy

Kobiety dopiero spodziewające się dziecka mogą starać się natomiast o zasiłek ciążowy (Svangerskapspenger). Przyznawany jest on w sytuacji, w której ze względu na wskazania lekarza, kobieta nie może kontynuować pracy w czasie ciąży. W tym przypadku nie mamy stałej kwoty – jego wysokość będzie w pełni uzależniona od dochodów osoby składającej wniosek.

Zasiłek ciążowy można go pobierać tylko do 37. tygodnia ciąży, ponieważ na 3 tygodnie przed porodem przysługuje już wspomniane wcześniej świadczenie macierzyńskie.

Chcesz starać się o zasiłek rodzinny lub opiekuńczy? W dalszym ciągu nie czujesz się na siłach samodzielnie zebrać niezbędne dokumenty i złożyć wniosek? O nic się nie martw – z pomocą przychodzi Ci doświadczone biuro podatkowe Holandia.org. Wykorzystamy nasze ogromne doświadczenie i rozległą wiedzę, aby w prosty i szybki sposób uzyskać pieniądze dla Twoich dzieci. Skontaktuj się z nami już dziś!