Dopłata podatku w Norwegii

Dopłata podatku w Norwegii – skąd się bierze?

Publikacja wpisu: grudzień, 2022
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2022

Prawie 75% osób w Norwegii dopłaca do podatku i odbiera w okresie rozliczeniowym zwrot. Niestety nie jest tak w przypadku każdego i przytrafiają się również sytuacje, w której to my jesteśmy winni urzędowi pieniądze, Jak uniknąć takiego rozwiązania? Co o tym decyduje? W poniższym wpisie opisujemy, skąd może wziąć się dopłata podatku w Norwegii.

Dlaczego musisz dopłacić do podatku w Norwegii?

Wracasz do Polski zadowolony, z pieniędzmi zarobionymi w Norwegii, a po kilku miesiącach otrzymujesz powiadomienie o konieczności dopłaty do podatku? Ten nieprzyjemny scenariusz zdarza się dosyć często i jest sporym zaskoczeniem dla większości osób pracujących za granicą. „Jak to możliwe?".„Przecież płaciłem podatki!" – irytacja zaistniałą sytuacją jest zrozumiała, ale warto zastanowić się, dlaczego właściwie do niej doszło. Wpływ na to może mieć wiele czynników – od złego wyboru karty podatkowej, po błąd urzędu skarbowego. Poniżej postaramy się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Funkcjonowanie podatku dochodowego powinno być wszystkim dobrze znane, ponieważ znajdziemy go w większości krajów Unii Europejskiej, także w Polsce. Zaliczki pobierane są przez pracodawcę z naszego wynagrodzenia co miesiąc, a na koniec roku podatkowego rozliczamy się z całości z urzędem skarbowym. Ostateczna suma podatku określana jest w zależności od przypisanej nam stawki oraz przysługujących ulg. Jeśli przez cały rok zapłaciliśmy dokładnie tyle, ile oczekiwał urząd skarbowy, to wychodzimy "na zero" – jeżeli za mało, to otrzymamy zwrot podatku z Norwegii. Natomiast w przypadku, gdy nastąpi niedopłata, będziemy musieli różnicę oddać urzędowi – ta kwota jest właśnie tematem dzisiejszego wpisu.

Błędy na karcie podatkowej

Norweski Urząd Skarbowy przestrzega, aby zawsze sprawdzić, czy na naszej karcie podatkowe znajduje się prawidłowa podstawa opodatkowania. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na poprawność rozliczenia i jeśli tego nie skorygujemy, po złożeniu zeznania podatkowego może czekać nas niemiła niespodzianka.

Należy co roku aktualizować również wszystkie informacje dotyczące ulg podatkowych – w wielu aspektach mogła zmienić się sytuacja i wiele odpisów z poprzedniego roku będzie nieprawidłowych. Dotyczy to między innymi statusu pendler, który może przestać obowiązywać, zmiany miejsca zamieszkania, odpisu na samotnego rodzica czy odpisu rodzicielskiego.

Często błędy na karcie podatkowej zdarzają się także w przypadku większej ilości pracodawców lub pobierania w ciągu roku opodatkowanych świadczeń z NAV. Tylko jeden, główny dochód może zostać opodatkowywany według tabeli – kolejne powinny być obliczane procentowo. Jeśli więcej niż jeden pracodawca korzystał z tabeli, to spowoduje to błędne naliczenie podatku i konieczność dopłaty.

Świąteczna obniżka podatków

Wszystkie osoby pracujące w Norwegii mogą skorzystać z pomniejszenia podatku o 50% w okresie świątecznym – może to nastąpić w listopadzie, grudniu lub styczniu. W tym kraju nazywane jest to "prezentem od króla", w rzeczywistości z podarkiem ma niewiele wspólnego. Prezentów pod choinkę przeważnie się przecież nie oddaje, a niedopłacony podatek trzeba później uregulować. Tak więc otrzymujemy przez chwilę wyższe wynagrodzenie i mamy więcej pieniędzy przed świętami, wszystko jednak zostaje rozliczone na koniec roku podatkowego.

Warto mieć to na uwadze – osoba rozpoczynająca pracę w tym okresie może mieć przeświadczenie, że płaci znacznie niższe podatki niż w rzeczywistości. W wielu przypadkach jest to później przyczyną błędów w szacowaniu ostatecznego sumy podatku do zapłacenia. W ten sposób może się okazać, że zamiast spodziewanego zwrotu, zaskoczy nas konieczność dopłaty.

Kildeskatt

Kildeskatt to opodatkowanie zarobków stałą stawką w wysokości 25%. Z takiej opcji mogą skorzystać zagraniczni pracownicy tymczasowi, którzy nie osiągają dochodów nieprzekraczających 643 800 kr oraz nie pobierają świadczeń z NAV. W skrócie – co miesiąc oddajemy do urzędu 1/4 swojego dochodu i nie musimy rozliczać się na koniec roku podatkowego. Nie dostaniemy więc ani zwrotu, ani nie grozi nam niedopłata.

I tu często pojawia się problem – ponieważ możemy źle oszacować nasz dochód. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, a okaże się, że nasze wynagrodzenie będzie wyższe niż stanowi limit, automatycznie zostanie anulowana karta 25% i zajdzie konieczność rozliczenia. W takiej sytuacji prawie na pewno spowoduje to konieczność dopłaty do podatku.

Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie tylko dla osób przyjeżdżających do pracy na bardzo krótki okres (kilka miesięcy) – jeżeli spodziewasz się, że możesz przekroczyć kwotę, jaka została ustalona przez urząd, lub planujesz pobierać dodatkowe świadczenia, to najlepiej jak najszybciej przejść na standardowy sposób rozliczania.

Błąd Skatteetaten

Jak wiadomo, nie ma ludzi nieomylnych – to samo tyczy się instytucji. Może zdarzyć się sytuacja, w której wypełnimy wszystko poprawnie, wyliczenia będą się zgadzać, a na decyzji z urzędu skarbowego znajdziemy niespodziewanie kwotę dopłaty do podatku. Błędy niestety się zdarzają i często nie mamy na to żadnego wpływu – może zostać zaniżona liczba miesięcy, które przepracowaliśmy w Norwegii lub błędnie naliczona ulga. W takiej sytuacji konieczne będzie złożenie korekty rozliczenia.

Korekta rozliczenia podatku z Norwegii

W wielu wypadkach po otrzymaniu decyzji podatkowej orientujemy się, że coś jest nie tak. Wynikać to może z popełnionego przez urząd błędu lub złożeniu przez nas niekompletnego, lub niepoprawnie uzupełnionego zeznania. Jeśli uważasz, że rozliczenie może być dla Ciebie korzystniejsze – na przykład masz możliwość skorzystać z ulg, które wcześniej pominąłeś – możesz złożyć korektę.

Prawo podatkowe w Norwegii przewiduje możliwości składania odwołań przez 10 lat. Jeśli złożymy je w ciągu 6 tygodni od otrzymania wyniku rozliczenia, nie będziemy musieli składać żadnego wytłumaczenia. Po tym okresie wymagana będzie odpowiednia argumentacja – trzeba liczyć się tym, że urząd ma prawo odmówić rozpatrzenia sprawy i uznać, że jest ona przedawniona.

Takie wnioski są jednak rozpatrywane dopiero po opłaceniu należnego podatku – jeżeli urząd przyzna nam rację, odeśle wpłaconą sumę, wraz z ewentualnym zwrotem podatku z Norwegii. Tak więc w celu dochodzenia naszych racji należy najpierw uregulować z urzędem wszystkie formalności – poniżej przedstawimy jak tego dokonać.

Doplata podatku Norwegia – do kiedy trzeba uregulować?

Załóżmy, że musisz dokonać dopłaty do podatku – jak w takim razie tego dokonać? Fakturę, na której dokonamy płatności, powinniśmy otrzymać z urzędu na pocztę elektroniczną lub w systemie alinn.no (odpowiednik polskiej platformy EPUAP).

Zacznijmy od tego, że dopłat nieprzekraczających 100 NOK, nie trzeba regulować wcale – urząd odpuszcza obywatelom tak małe kwoty. Jak to wygląda w przypadku większych sum? Tu obowiązują nas już wyznaczone terminy, których warto przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć nałożenia kar administracyjnych i naliczenia odsetek.

Termin uregulowania płatności zależeć będzie od tego, kiedy otrzymałeś wynik rozliczenia, a forma spłaty od wysokości należności względem urzędu.

Niedopłatę podatku nieprzekraczającą 1 000 NOK zapłacić należy w jednej racie. Daty prezentują się następująco:

  • pierwsza tura (20 czerwca) – przelew musi zostać wykonany do 20 sierpnia,
  • druga lub trzecia tura (15 sierpnia lub 23 października) – zapłacić należy w ciągu 3 tygodni od otrzymania wyniku.

Więcej czasu będziesz mieć w przypadku, gdy nadpłata podatku wynosi więcej niż 1 000 NOK – płatność rozkładana jest tutaj na dwie raty. Każda z nich wynosić będzie 50% należności. Obowiązują nas tutaj następujące terminy:

  • w przypadku otrzymania decyzji urzędu w pierwszej turze do 20 czerwca – pierwszą ratę należy zapłacić do 20 sierpnia, a drugą do 24 września,
  • w przypadku otrzymania decyzji urzędu w drugiej (15 sierpnia) lub trzeciej turze (23 października) – pierwszą ratę musimy uregulować w ciągu 3 tygodni a drugą w ciągu 8 tygodni od wyniku rozliczenia.

Pomoc biura podatkowego

Jak najlepiej uniknąć dopłaty do podatku? Bardzo ważna jest znajomość przepisów panujących w danym kraju i obeznanie z ciągle zmieniającymi się procedurami. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda osoba pracująca w Norwegii ma ochotę i możliwości, aby poświęcić na to swój cenny czas. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura podatkowego – dla nas to codzienność! Nasi specjaliści doskonale orientują się w norweskim systemie podatkowym – zgłoś się do nas, a unikniesz pomyłek prowadzących do dopłaty. Doradzimy Ci, jaką kartę podatkową najlepiej wybrać w Twoim przypadku i wskażemy, jakie ulgi będą Ci przysługiwać.

Powierzając nam swoje rozliczenie podatku z Norwegii, dostajesz gwarancję korzystnego rozwiązania i zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.org.