Najpopularniejsze podatki w Czechach
Podatki to temat, który często budzi skrajne emocje. Jednak bez względu na to, jak bardzo nas irytują, są nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego kraju. W tym artykule zajmiemy się kwestią podatków w Czechach i postaramy się wyjaśnić najważniejsze zagadnienia, które powinny zainteresować polskich przedsiębiorców i osoby pracujące w tym kraju.
Jakie podatki płaci się w Czechach?
Pierwszym rodzajem opłaty, którą omówimy, jest podatek dochodowy. W Czechach podatek ten wynosi 15% i obejmuje zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w tym kraju obowiązuje system podatkowy, w którym sami podatnicy rozliczają się z fiskusem. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca musi samodzielnie rozliczyć swoje dochody i wydatki. W przypadku osób fizycznych podatek dochodowy jest potrącany z pensji.
Podatek VAT w Czechach – jakie obowiązują u naszych sąsiadów?
W Czechach aktualnie obowiązują trzy stawki VAT. 21%, czyli podstawowa, obowiązuje ona w przypadku wszystkich towarów nieobjętych obniżoną stawką VAT.
Obniżona stawka podatku 15% obowiązuje m.in. na:
- jedzenie zamawiane na dowóz,
- napoje bezalkoholowe,
- dostawy wody,
- transport pasażerski wewnątrz kraju.
10%, czyli druga obniżona stawka podatku obowiązuje m.in. na:
- czasopisma i gazety,
- część leków,
- wybrane książki i e-booki,
- wydarzenia sportowe i kulturowe,
- usługi cateringowe,
- hotele.
Podatek od nieruchomości w Czechach
Zakup nieruchomości automatycznie obliguje do zapłaty podatku od nabycia nieruchomości w wysokości 4% jej ceny. Zgodnie z prawem obowiązek zapłaty spada na kupującego.
W przypadku, gdy sprzedający jest właścicielem nieruchomości przez czas dłuższy niż 5 lat, nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży obiektu – jeśli będzie to szybciej, należy zapłacić 15% PIT, natomiast jeżeli właścicielem jest spółka to CIT 19%.
Podatek drogowy w Czechach
Płatnikiem podatku drogowego w Czechach jest osoba prawna lub fizyczna będąca użytkownikiem pojazdu, wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodów osobowych jego wysokość zależy od objętości silnika, a dokładne stawki przedstawiamy w tabeli poniżej.
W przypadku samochodów ciężarowych decydująca będzie liczba osi i suma maksymalnych dopuszczalnych mas przypadających na osie. Podatek drogowy płaci się w systemie kwartalnym.
Jakie podatki płaci firma w Czechach?
Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na zarejestrowanie firmy w Czechach, z uwagi na niższy podatek dochodowy obowiązujący w tym kraju. Czy jednak rzeczywiście Czechy są takim "rajem podatkowym", czy firmy muszą liczyć się z innymi daninami?
Podatek PIT dla firm w Czechach
Podatek dochodowy w Czechach dla firm wynosi 15% lub 22 %. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać ze zryczałtowanej stawki wynoszącej 5740 CZK miesięcznie, która obejmuje także składkę zdrowotną, a także emerytalną – taka opcja dostępna jest, jeśli firma nie jest podatnikiem VAT ani nie przekracza 1 000 000 CZK dochodu.
Czeski urząd skarbowy daje dwie możliwości rozliczania:
- ryczałtowo w wysokości 60 proc. przychodów,
- w wysokości faktycznie poniesionej.
Wybierając pierwszą z wymienionych opcji, należy dokumentować wszystkie przychody, gdzie w przypadku rozliczania z dochodów faktycznie poniesionych nie ma takiego wymogu, konieczne jest jednak prowadzenie ewidencji finansowej.
Podatki w Czechach a polskie prawo
Dla wielu Polaków pracujących w Czechach, kwestia podatków może być problematyczna. Czy obowiązują w Czechach takie same zasady jak w Polsce? Czy istnieją umowy międzykrajowe, które regulują kwestie podatkowe?
Podstawową kwestią, która powinna zainteresować Polaków pracujących w Czechach, jest uniknięcie podwójnego podatku. Warto tutaj zaznaczyć, że Polska i Czechy mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że osoby pracujące w Czechach i płacące tam podatki, podczas rozliczenia z polską skarbówką korzystają z metody zwolnienia z progresją, czyli nie będzie potrzeby płacić podatki zarówno w Polsce, jak i w Czechach.
Podatki w Czechach są dla wielu osób tematem trudnym i skomplikowanym. Jednakże, dzięki odpowiedniej wiedzy i planowaniu, można uniknąć niepotrzebnych problemów. Polacy pracujący w Czechach powinni pamiętać o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o możliwości odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od podatku dochodowego. Przedsiębiorcy natomiast powinni zwrócić uwagę na specyfikę czeskiego systemu podatkowego i konsultować się z biurami rachunkowymi. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas – Holandia.org.