Podatek VAT w Austrii – wszystko, co musisz wiedzieć!
W Austrii, tak jak w innych państwach Unii Europejskiej, przedsiębiorstwa muszą zarejestrować się w urzędzie skarbowym, gdy sprzedają towary i usługi podlegające opodatkowaniu na terenie tego kraju. Rejestracja VAT jest konieczna, gdy firma przekroczy ustalony limit wysyłkowej sprzedaży lub magazynuje towary w Austrii. W dzisiejszym wpisie opiszemy cały proces oraz przedstawimy jakie stawki obowiązują w tym kraju – zapraszamy!
Stawka VAT Austria – ile wynosi?
Aktualnie obowiązują trzy stawki podatku VAT w Austrii – podstawowa stawka wynosi 20% i ma zastosowanie w przypadku większości towarów, które nie zostały objęte obniżonym VAT-em. W przypadku niektórych usług i produktów podatek będzie jednak mniejszy.
Stawkę podatku 13% zapłacimy za:
- krajowe bilety lotnicze,
- bilety na wydarzenia sportowe,
- bilety na wydarzenia kulturalne i do parków rozrywki,
- drewno kominkowe,
- domową produkcję wina,
- wybrane artykuły rolnicze,
- kwiaty służące jako dekoracja.
Obniżona stawka 10% dotyczy między innymi:
- artykułów spożywczych,
- żywności na wynos,
- produktów farmaceutycznych,
- książek drukowanych, gazet i czasopism,
- abonamentu telewizyjnego, telewizji płatnej i kablowej,
- dostaw wody, wywozu śmieci i utylizacji ścieków,
- transportu krajowego i międzynarodowego,
- usług socjalnych.
W Austrii spotkamy się także ze specjalną stawką 0%, która jest używana w sytuacji świadczenia usług przewozu towarów i osób między państwami Unii Europejskiej oraz na arenie międzynarodowej (z wyłączeniem transportu drogowego i kolejowego). Dodatkowo zerowy VAT stosuje również w przypadku zakwaterowania i noclegu w hotelach.
Kiedy trzeba się zarejestrować do austriackiego VAT?
Jeżeli jesteś właścicielem zagranicznej firmy i dostarczasz opodatkowane towary lub usługi w Austrii, powinieneś skontaktować się z austriackim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT.
Przedsiębiorca musi zarejestrować się jako płatnik VAT w Austrii, jeżeli jego firma spełnia następujące warunki:
- importuje towary do Austrii spoza Unii Europejskiej,
- prowadzi sprzedaż wewnątrzwspólnotową lub nabywa towary z innego kraju w UE,
- kupuje i sprzedaje towary w Austrii,
- przechowuje towary na terenie Austrii,
- prowadzi sprzedaż towarów e-commerce bezpośrednio do konsumentów (należy uwzględnić obowiązujące progi rejestracji),
- zajmuje się organizacją konferencje, wystaw i wydarzeń na żywo, za które pobierane są opłaty przy wejściu,
- prowadzi własne dostawy towarów.
Przepisy dotyczące podatku VAT w Austrii stanowią, że zarejestrować muszą się także wszyscy przedsiębiorcy, prowadzący sprzedaż internetową, jeżeli korzystają z przestrzeni magazynowej w tym kraju, lub przekraczają próg sprzedaży we wszystkich krajach wynoszący 10 000 euro.
Austriacki numer VAT – jak uzyskać?
Formularze niezbędne do rejestracji można pobrać ze strony internetowej austriackiego Ministerstwa Finansów. W celu zgłoszenia firmy zagranicznej i uzyskania austriackiego numeru VAT będziemy musieli przedstawić niezbędne dokumenty takie jak:
- kwestionariusz, na podstawie którego został nadany numer rejestracyjny podatnika,
- oryginalna karta podpisu w przypadku firm,
- wyciąg z rejestru handlowego (KRS),
- oryginalne zaświadczenie o rejestracji jako podatnik w innym kraju,
Podatek VAT Austria – kiedy trzeba płacić?
Podatek VAT w Austrii może być rozliczany miesięcznie, kwartalnie, lub rocznie, a decyduje o tym austriacki urząd skarbowy. Zostaniemy o tym poinformowani podczas rejestracji – nie jest to decyzja ostateczna i wzrost przychodów oraz przekształcenie działalności może spowodować zmianę. Warto więc zapoznać się dokładnie z obowiązującymi terminami, aby wiedzieć kiedy należy składać deklarację VAT.
Terminy składania deklaracji VAT
Jeżeli dotyczy nas rozliczanie miesięczne, to obowiązuje termin 15 dnia następnego miesiąca – deklaracja za marzec musi zostać złożona najpóźniej do 15 kwietnia. W przypadku rozliczenia kwartalnego mamy dłuższy czas – jednego miesiąca plus 15 dni. Tak więc deklarację za pierwszy kwartał należy złożyć najpóźniej do 15 maja.
Firmy składające roczne deklaracje VAT mają następujące terminy:
- deklaracje składane w formie papierowej – 30 kwietnia w roku następującym po roku rozliczeniowym,
- deklaracje w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu FinanzOnline – 30 czerwca w roku następującym po roku rozliczeniowym.
Przedstawienie informacji niezgodnych z rzeczywistością lub zwłoka w zgłoszeniu VAT może skutkować nałożeniem kar wynoszących nawet 10% należnego podatku VAT. Jeżeli spóźnimy się z płatnością, musimy liczyć się z opłatą w wysokości 2% zadłużenia.
Podatek VAT Austria – jakie dane muszą znaleźć się na fakturze?
Dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży i zakupu jest faktura VAT. W Austrii każda firma, która posiada numer VAT i prowadzi działalność gospodarczą, jest zobligowana do wystawienia faktury w przypadku, gdy drugą stroną w transakcji jest inna firma. Ważne jest, aby została sporządzona w dwóch egzemplarzach – może mieć formę papierową lub elektroniczną. Na fakturze należy umieścić:
- dane sprzedawcy,
- dane odbiorcy,
- numer faktury,
- datę wystawienia dokumentu,
- datę wykonania transakcji,
- opis dostarczanych towarów – ilość, waga, sposób pakowania itp,
- kwotą netto, kwotę VAT, kwotę brutto,
- zastosowaną stawkę VAT.
Każdą osobę posiadającą numer VAT, dotyczy także roczne rozliczenie podatku z Austrii z urzędem skarbowym. Jeżeli potrzebujesz pomocy z ogarnięciem wszystkich formalności, zgłoś się do profesjonalnego biura rachunkowego. Uzyskasz pełne wsparcie i fachową obsługę!