Ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech (Arbeitnehmerpauschbetrag)

Ryczałtowy koszt uzyskania przychodu w Niemczech (Arbeitnehmerpauschbetrag)

Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

W Niemieckim systemie podatkowym obowiązuje ryczałtowy koszt uzyskania przychodu pozwalający odliczyć pewną kwotę w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. Kogo ona dotyczy? Ile wynosi? Czy zostanie zastosowana w przypadku braku wydatków związanych z pracą? Wszystkie te kwestie opisaliśmy w poniższym tekście – zapraszamy do lektury.

Co to jest Arbeitnehmerpauschbetrag?

Arbeitnehmerpauschbetrag jest to zryczałtowany koszt uzyskania przychodów, który jest automatycznie odliczany od uzyskanego dochodu podczas rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym zarówno dla pracowników, jak również osób prowadzących działalność gospodarczą tzw. Gewerbe.

Należy pamiętać, że w Niemczech z różnego rodzaju ulg i obliczeń mogą skorzystać jedynie osoby posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy. Dotyczy to więc również zryczałtowanej kwoty uzyskania przychodu. Aby uzyskać taki status, trzeba pracować w Niemczech w ciągu roku przynajmniej 183 dni. Dzięki temu rozliczymy się wspólne z małżonkiem, skorzystamy ze świadczeń rodzinnych, a także skorzystamy z ulg związanych z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego, ochroną zdrowia czy wychowywaniem dzieci. Jest to również wymóg, jeżeli chcemy skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

Zryczałtowana kwota uzyskania przychodu w Niemczech dotyczy każdego pracownika, dlatego nawet w przypadku gdy nie ponosisz żadnych kosztów związanych z wykonywanym zawodem, lub są one bardzo niskie, to odliczenie zostanie zastosowane podczas obliczenia podatku od wynagrodzenia. Sprawia to, że rozliczenie roczne jest znacznie korzystniejsze.

Arbeitnehmerpauschbetrag 2022 – ile wynosi ryczałtowy koszy uzyskania przychodu?

Ryczałtowy koszt uzyskania przychodu przez pracownika wynosi 1.200 euro, Kwota ta obowiązuje stosunkowo od niedawna, bo od 1 lipca z mocą wsteczną do 1 stycznia 2022. Została zatwierdzona przez Bundestag 12 maja w ramach ustawy o ulgach podatkowych (Steuerentlastungsgesetz). Wcześniej przez wiele lat wynosiła ona 1000 euro (od 2011 roku). Wzrost o 200 euro to znacząca zmiana, która ma zdecydowanie pomóc pracownikom w Niemczech. Oznacza to, że podczas rozliczenia, które składać będziemy w 2023 roku, zostanie naliczone wyższe odliczenie. Ta data przyniosła jeszcze jedną znaczącą zmianę związaną z podniesieniem kwoty wolnej od podatku Grundfreibetrag – wzrasta z obecnych obowiązujących 9.984 euro do 10.347 euro. To wszystko spowoduje to, że można liczyć na dużo wyższy zwrot podatku z Niemiec.

Wyższe odliczenie uzyskania przychodu w Niemczech

Kwota 1200 euro zostaje przyznana automatycznie każdemu pracownikowi, który rozliczy swoje dochody w Niemczech, nie oznacza to, że nie można starać się o wyższe odliczenie. Tak, więc jeżeli nasze koszty znacznie przekraczają ustanowioną stawkę, będziemy musieli udokumentować poniesione wydatki i określić częstotliwości dojazdów do pracy, wymiar czasu pracy, odległości pomiędzy zakładem pracy a miejscem zamieszkania, czy też kwoty przeznaczone na własny środek transportu.

Na początku roku najczęściej jednak trudno określić jakie wydatki poniesiemy, dlatego warto kolekcjonować różnego rodzaju rachunki, paragony i inne dokumenty potwierdzające nasze koszty. Może się okazać, że łączna suma wydatków pozwoli nam starać się o wyższe odliczenie uzyskania przychodu, niż automatycznie naliczane przez urząd skarbowy 1200 euro.

Jak odliczyć koszty uzyskania przychodu w Niemczech?

O odliczenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu nie musimy się martwić i starać dodatkowo w żaden sposób. Obowiązująca standardowa kwota zostanie odliczona automatycznie i nie trzeba uwzględniać tego nigdzie na formularzu – niemiecki urząd skarbowy stosuje ją dla każdego podatnika. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, jeżeli nasze koszty uzyskania przychodu przekroczyły kwotę ryczałtu. Wtedy należy wpisać je w załączniku N na naszym zeznaniu podatkowym. W celu potwierdzenia wysokości poniesionych kosztów załączyć należy odpowiednie druki.

Należy także wspomnieć, że w przypadku kilku źródeł dochodu nie możemy skorzystać z odliczenia dochodu kilkukrotnie. Niezależnie od ilu pracodawców będziemy posiadać w danym roku podatkowym, to kwota ryczałtowa Arbeitnehmerpauschbetrag przysługiwać będzie w niezmienionej wysokości 1200 euro. Dwukrotnie odliczona zostanie natomiast w przypadku rozliczenia wspólnego. Jeżeli oboje małżonków pracuje, to każde może ująć osobną kwotę w deklaracji podatkowej.

Musisz rozliczyć podatek z Niemiec i potrzebujesz fachowej pomocy w załatwieniu wszystkich formalności? Skorzystaj z usług naszego biura podatkowego i zleć złożenie deklaracji specjalistom w tej dziedzinie. Wykorzystamy swoją szeroką wiedzę i ogromne doświadczenie, aby odzyskać dla Ciebie najwyższy możliwy zwrot podatku z Niemiec. Wykorzystamy do tego wszystkie dostępne ulgi i odliczenia, dokładnie analizując Twoją indywidualną sytuację. Zapewniamy szybką, sprawną i kompleksową obsługę. Zapraszamy – Holandia.org