![Zmiana rezydencji Polska Holandia](https://holandia.org/wp-content/uploads/2020/10/zmiana_rezydencji-1920x800.jpg)
Zmiana rezydencji podatkowej na holenderską ratunkiem dla Polaków pracujących w Niderlandach
Każdy rok przynosi bardzo wiele zmian, jeżeli chodzi o obowiązujące prawo. Szczególnie wrażliwy na zmiany jest system podatkowy.
Osoby, które czasowo pracują w Holandii, w świetle polskiego prawa mają obowiązek rozliczać się z fiskusem także w swojej ojczyźnie. Czy zawsze tak jest? Co można zrobić, żeby możliwa była zmiana rezydencji podatkowej na holenderską?
Rozliczenie podatku z Holandii
Dochód Polaka uzyskany za pracę w Niderlandach rozlicza się zupełni inaczej niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Dla zatrudnionego jest to dodatkowe utrudnienie, ponieważ ciężko odnaleźć się w ciągle zmieniających się przepisach prawa podatkowego i to zagranicznego. Każdy Polak, który zdecydował się na pracę w Holandii, musi rozliczyć się także w Polsce. Wynika więc z tego, że co do zasady Polak pracujący w Niderlandach będzie zobowiązany składać podwójną deklarację podatkową. Rozliczenie podatku z Holandii jest konieczne w Niderlandach, jak i w Polsce. Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiednich dokumentów podatkowych holenderskiemu fiskusowi - wykazanie dochodu, skorzystanie z należnych ulg. Kolejnym krokiem jest złożenie deklaracji w Polsce bez względu na to, czy w Holandii pracownik uzyskał zwrot nadpłaconego podatku, czy konieczna była dopłata.
Zmiana rezydencji podatkowej na holenderską
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską oraz Królestwem Niderlandów są najważniejszymi przepisami, regulującymi kwestie podatkowe Polaków pracujących w Holandii. Konwencja ma za zadanie zapobiegać podwójnemu opodatkowaniu, a także chronić interesy obu państw w zakresie uchylania się od regulowania należnego podatku. Wprowadzone zmiany w prawie, są na tyle znaczące, że znaczna część Polaków mieszkających w Holandii, zaczęła rozważać zmianę obywatelstwa, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji warto jednak rozważyć zmianę rezydencji podatkowej na holenderską.
Czym jest rezydencja podatkowa Holandii?
Najprościej rzecz ujmując, rezydencja podatkowa jest miejscem, w którym podatnik zobowiązuje się do wypełniania swoich zobowiązań podatkowych. W tym wypadku mówimy o obywatelu Polski, który może jednocześnie starać się o to, żeby zostać holenderskim rezydentem podatkowym. Ma na to wpływ nie obywatelstwo, tylko faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Dokonanie zmiany rezydencji podatkowej na holenderską i uzyskanie statusu rezydenta podatkowego jest bardzo korzystne. Dzięki temu podatnik może korzystać z dużych ulg podatkowych przewidzianych dla holenderskich podatników. Proces ten jest dość skomplikowany, ponieważ wymaga także zwrócenia się do polskiego urzędu skarbowego, wypełnienia właściwych formularzy, oraz wykazania swoich holenderskich przychodów. Nie warto porywać się na tak radykalny krok, jak zmiana obywatelstwa, po to, żeby płacić podatek tylko w jednym kraju wystarczy tylko dokonać zmiany rezydencji podatkowej.
Czy spełnienie warunku 90% ma znaczenie dla uzyskania rezydencji podatkowej w Holandii?
Kwalifikacja 90% ma znaczenie wyłącznie dla kwestii holenderskiego rozliczenia podatkowego oraz ewentualnego zwrotu podatku z Holandii. Uzyskanie kwalifikacji 90% nie gwarantuje jednak otrzymania zwrotu podatku z Holandii.
Rozliczenie podatku z Holandii
Belastingdienst, czyli holenderski urząd skarbowy umożliwia swoim podatnikom rozliczanie się za ubiegły rok w okresie od marca do maja. Właściwe rozliczenie podatkowe obejmuje przychody, koszty oraz różne ulgi podatkowe. Jedną z nich jest ET Kosten. Ulga ta uwzględnia koszty eksterytorialne, które muszą ponieść zatrudnieni poza krajem swojego pochodzenia. Uwzględnienie na swoim rocznym rozliczeniu kosztów eksterytorialnych może zwiększyć nasz zwrot podatkowy nawet o 1000 euro.
Specjaliści udzielający pomocy w zmianie rezydencji podatkowej na holenderską
Zwrot podatku z Holandii, czy zmiana rezydencji podatkowej na holenderską mogą przysporzyć wiele trudności. Konieczna jest znajomość prawa podatkowego obu krajów oraz złożenia wielu dokumentów. Tak poważną sprawę warto powierzyć specjalistom, którzy mają bardzo rozległą wiedzę i doświadczenie. Nasz firma świadczy dla Państwa usługi, współpracując z renomowaną kancelarią radców prawnych. Nasze działania obejmują pomoc i wsparcie podczas całego procesu zmiany rezydencji podatkowej z polskiej na holenderską, udzielamy wsparcia na każdym etapie całego procesu.
Coraz większa ilość przepisów prawa podatkowego wymaga naprawdę rozległej wiedzy nieustająco uzupełnianej o pojawiające się nowelizacje. Warto zaufać profesjonalistom, którzy specjalizują się w zamianie rezydencji podatkowej z polskiej na holenderską. Skontaktuj się z nami, razem rozwiążemy każdy problem.