Przedawnienie Belastingdienst – dług w holenderskim urzędzie skarbowym

Przedawnienie Belastingdienst – dług w holenderskim urzędzie skarbowym

Osoby pracujące w Holandii zobowiązane są w większości do rozliczenia rocznego z podatku dochodowego z tamtejszym urzędem skarbowym. W niektórych przypadkach może się to wiązać z koniecznością dopłaty. Jakie konsekwencje grożą za unikanie zapłaty podatku lub niezłożenie deklaracji w terminie? Czy dług wobec Belastingdienst ulega przedawnieniu? Dowiedz się, jak postępuje Holenderski urząd skarbowy w takich sytuacjach.

Skąd dług w holenderskim urzędzie skarbowym?

Jeżeli otrzymasz oficjalne pismo Aangiftebrief oznacza to, że masz obowiązek rozliczenia podatku dochodowego z Holenderskim urzędem skarbowym. Może się to wiązać z koniecznością dopłaty, jeżeli pobierane od dochodu zaliczki były za niskie i nie pokrywają się z wysokością podatku, który został naliczony za konkretny rok. Jeżeli wcale nie złożymy zeznania, lub po otrzymaniu decyzji nie zapłacimy od razu wyliczonej należności – Belastingdienst zacznie traktować nas jako dłużnika.

Może się również okazać, że decyzja wstępna, którą otrzymamy, zostanie zmieniona po czasie. Nie ma obawy jeżeli jesteś przekonany, że Twoje zeznanie podatkowe zostało złożone poprawnie. Jednak w przypadku gdy urzędnik po kontroli stwierdzi, że skorzystałeś z którejś z ulg podatkowych, a nie miałeś takiego prawa, dokona odpowiedniej korekty i zażąda zwrotu nienależnej wypłaconej kwoty podatku wraz z odsetkami.

Jeżeli mamy silne podstawy, możemy starać się o umorzenie długów w Holandii, składając odpowiednie pismo. Będzie konieczne udowodnienie urzędowi, że racja stoi po naszej stronie, nie doszło do żadnych uchybień i dana ulga lub zasiłek nam przysługują. Mimo wszystko lepiej zapłacić należność od razu nawet jeżeli się z tym nie zgadzamy – unikniemy w ten sposób odsetek, które rosłyby w czasie długiego procesu odwoławczego.

Co grozi za nieuregulowanie dopłaty do podatku?

Osoby, które nie uregulują niedopłaty podatku zgodnie z obowiązkiem, muszą liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oczywiście występują różne sytuacje, w których podatnik po prostu zapomniał o rozliczeniu lub przegapił termin złożenia wymaganych dokumentów. W takim wypadku nie trzeba od razu się martwić. Początkowo Belastingdienst wysyła pismo Aanmaning, które jest jedynie przypomnieniem o konieczności zapłaty. Od momentu wystawienia zawiadomienia mamy 14 dni na uregulowanie wszystkich należności.

Warto jednak trzymać się terminów, ponieważ już pierwszy list wysłany przez urząd wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów. Doliczane jest bowiem obciążenie finansowe związane z korespondencją i czasem, jaki Belastingdienst musiał poświęcić na przypomnienie nam o konieczności zapłaty. Nie są to duże kwoty, można ich jednak uniknąć, czytając nasz wpis  – Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?

Jeżeli należność wynosi mniej niż 454 €, dopłacić będziemy musieli dodatkowe 7€, jeżeli więcej to opłata wzrasta do 15€.

Jakie kary nakłada urząd skarbowy?

W sytuacji gdy to podatnik zgłosi się do urzędu, urzędnicy przychylniej spojrzą na spóźniony wniosek i istnieje szansa na uniknięcie wysokich kar finansowych. Inaczej sprawa wygląda jeśli celowo unikamy dopłaty do podatku i ignorujemy wezwania z urzędu. Jeśli nie zapłacimy w terminie wskazanym w Aanmaning, czyli w przeciągu wspomnianych wyżej 2 tygodni – Belastingdienst podejmie kolejne, bardziej zdecydowane kroki.

Otrzymasz list od komornika z Holandii lub zostaniesz przez niego odwiedzony osobiście. Termin zapłaty wynosi wtedy jedynie dwa dni z doliczeniem kosztów windykacji. Jeżeli dług wynosi mniej niż € 90, jest to dodatkowo € 39, jednak w przypadku długu od € 90 jest to dodatkowo 39 € za pierwsze € 45 długu i dodatkowo € 3 za każde kolejne € 45, maksymalnie do € 11.473.

Przedawnienie długu w Holandii – po jakim czasie następuje?

W Holandii rozliczenie podatku można złożyć do 5 lat wstecz. Po upływie tego czasu nie mija szansa na zwrot podatku z Holandii, ponieważ wcześniejsze lata podatkowe zostają uważane za przedawnione.

Dowiedz się również jakie konsekwencje poniesiesz, jeżeli nie rozliczysz dochodu uzyskanego w Holandii w polskim urzędzie skarbowym – Kara za nierozliczenie podatku z Holandii w Polsce.

Dług w Belastingdienst – czy trzeba zapłacić także w Polsce?

Długu nie unikniemy nawet jeśli mieszkamy w Polsce. Belastingdienst i tak dowie się, gdzie przebywamy i pod jakim adresem może nas dosięgnąć. Jest to wykonalne dzięki sprawnej wymianie informacji pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W przypadku gdy posiadasz należność, którą musisz uregulować w Holenderskim Urzędzie skarbowym, możesz spodziewać się pisma od polskiej skarbówki. Umowy pomiędzy Holandią a Polską umożliwiają bowiem uruchomienie międzynarodowej procedury windykacyjnej.

Nie ma więc wątpliwości, że ukrycie się przed długami jest niemożliwe a Belastingdienst pociągnie nas do odpowiedzialności bez względu na miejsce naszego pobytu. Im później się to staniej, tym gorzej. Narosną bowiem odsetki, a także za celowe unikanie spłaty bez chęci współpracy, sąd nie będzie wahał się nałożyć wysokich kar finansowych.

Jak sprawdzić swoje zobowiązania wobec Belastingdienst?

Zastanawiasz się jak sprawdzić, czy masz dług w Belastingdienst? Jest to bardzo proste i szybkie. Wystarczy zalogować się do serwisu SVB za pomocą swojego kodu DigiD. O tym, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą, pisaliśmy już w artykule – DigiD code – Twoja cyfrowa tożsamość w Holandii.  Gdy już jesteśmy na naszym koncie w portalu SVB, wystarczy wejść w zakładkę wykaz zadłużenia (Schuldenoverzicht). Jeżeli otrzymywałeś świadczenie, które Tobie się nie należało, lub zostałeś wezwany do zwrotu podatku, wyświetlą się wszystkie kwoty, które należy spłacić.

Rozliczenie podatku z Holandii – uniknaj przykrych niespodzianek

Dług w Holenderskim Urzędzie Skarbowym nie zawsze wynika z unikania rozliczenia czy celowego wyłudzania korzyści w postaci nienależnych ulg i zasiłków. Często wynikać to może z popełnionych podczas rozliczenia błędów wynikających z nieznajomości przepisów podatkowych. Pomimo że współpracując z urzędem, da się takie pomyłki szybko naprawić, warto oszczędzić sobie związanych z tym kosztów i nerwów. Najlepiej więc skorzystać z usług doświadczonego biura podatkowego i mieć pewność, że rozliczenie podatku z Holandii zostanie złożone prawidłowo.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – prowadzimy kompleksową obsługę z zakresu podatków w Holandii. Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami – zapraszamy Holandia.org

 

powrót na górę