Kfz-Steuer – podatek od pojazdów mechanicznych w Niemczech

Kfz-Steuer – podatek od pojazdów mechanicznych w Niemczech

Publikacja wpisu: kwiecień, 2023
Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Każdy użytkownik samochodu w Niemczech musi liczyć się ze związanymi z tym opłatami. Jedną z nich jest Kfz-Steuer – podatek od pojazdów mechanicznych w Niemczech. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, kogo dotyczy ta danina, kiedy trzeba ją zapłacić i ile ona wynosi – zapraszamy.

Kfz-Steuer – co to jest?

Podatek drogowy jest rodzajem opłaty, którą muszą uiścić kierowcy, korzystający z niemieckich dróg i autostrad. Jest to podatek, z którego finansowane są inwestycje w infrastrukturę drogową oraz ochronę środowiska. Wysokość podatku drogowego jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz jego emisji CO₂.

Dzięki ustanowieniu podatku drogowego, w Niemczech można było zwiększyć nakłady na rozwój infrastruktury drogowej. Wprowadzono tzw. plany budowy autostrad, które finansowane są w dużej mierze z podatku drogowego. W ten sposób niemiecka infrastruktura drogowa stała się jedną z najlepszych w Europie.

Kfz-Steuer w Niemczech – kto zapłaci?

Każdy kierowca przebywający na terenie Niemiec ponad połowę roku, czyli co najmniej 183 dni, będzie musiał zapłacić podatek Kfz-Steuer. Tamtejsze prawo przewiduje, że wszystkie osoby posiadające zarejestrowany pojazd mechaniczny zobowiązane są do opłat drogowych. Nie ma znaczenia tutaj obywatelstwo, a miejsce zamieszkania, dlatego danina dotyczy również Polaków w tym kraju.

Od czego zależy wysokość podatku drogowego w Niemczech?

Wszystkie kryteria i podstawę prawną, według której obliczany jest podatek od samochodu w Niemczech, znajdziemy w ustawie o podatku od pojazdów mechanicznych. Zgodnie z tym dokumentem pojazdy o wysokiej emisji zanieczyszczeń i CO₂ powinny być bardziej opodatkowane, a samochody bardziej przyjazne dla otoczenia mogą być nawet zwolnione z opłat. Wpływ na środowisku naturalne jest najważniejszym czynnikiem i determinuje stawkę, jaka zostanie przypisana kierowcy, dlatego pod uwagę bierze się głównie pojemność, a także przynależność samochodu do klasy zanieczyszczeń oraz emisji CO₂.

Jak obliczyć KFZ steuer?

Dokładną kwotę podatku KFZ steuer obliczyć możesz na stronie Niemieckiego Ministerstwa Finansów za pomocą specjalnego narzędzia. Wystarczy w kilku krokach podać podstawowe dane o pojeździe takie jak typ pojazdu, rok produkcji, posiadana klasa emisji spalin, typ napędu oraz pojemność.

Jaki jest podatek od samochodów?

Kwota podstawowa wynosi 2 euro na każde 100 cm3 w przypadku silników benzynowych oraz 9,50 euro na każde 100 cm3 pojemności dla silników diesla. Dodatkowo wpływ będą miały także inne aspekty, dlatego każdy zapłaci indywidualną stawkę określoną przez urząd skarbowy.

Jaki jest podatek drogowy dla motocykli?

Po drogach poruszać się można nie tylko samochodem – opłaty obowiązują również motocykle. Wszystkie lekkie motocykle o pojemności mniejszej niż 125 cm3 i maksymalnej mocy do 11 kW są zwolnione z podatku Kfz-Steuer. Za pozostałe zapłacimy 1,84 euro za każde 25 cm3. Opodatkowanie jest tutaj obliczane tylko na podstawie pojemności – nie jest brana natomiast wartość emisji.

Ile zapłacimy podatku za przyczepę?

Również przyczepy, które podlegają rejestracji, objęte będą podatkiem od pojazdów mechanicznych. Naliczana jest za nie opłata 7,46 euro za każde 200 kg masy całkowitej z maksymalnym limitem wynoszącym 373,24 euro.

Rolnicy i leśnicy mogą korzystać z przyczep do ciągników bez zezwolenia, jeśli nie osiągają one prędkości roboczej większej niż 25 km/h – nie wymagają wtedy rejestracji, przez co są także zwolnione z podatku od pojazdów.

Ile wynosi podatek od kamperów?

Osobną kategorię stanowią także kampery. Jako dom mobilny definiowane są pojazdy z wnętrzem odpowiednim do zamieszkania – stół i siedzenia, miejsca do spania, zaplecze kuchenne oraz urządzenia do przechowywania bagażu i innych przyborów. Tutaj również mamy nieco inny sposób określania wysokości podatku – pod uwagę brana jest klasa emisji spalin oraz masa całkowita stopniowana co 200 kilogramów. Każdy mobilny dom obciążany jest podstawową opłatą w wysokości 16,00 euro za 200 kg.

Gdzie zapłacić KFZ steuer?

Podatek drogowy pobiera niemiecki urząd celny (Zoll). Najwygodniej dokonywać płatności za pomocą SEPA – składamy upoważnienie do pobierania z naszego konta środków na dany cel. W ten sposób opłacać możemy również między innymi składki na ubezpieczenie pojazdu. Kwota podatku do zapłaty jest określana jeden raz podczas rejestracji samochodu, przez co nie będzie się zmieniać, dlatego zlecając automatyczną płatność, nie będziemy musieli pamiętać o wykonywaniu ręcznych przelewów na podstawie rachunków otrzymanych tradycyjną pocztą – mamy jednak taką możliwość.

Zwolnienie z podatku KFZ Steuer – komu przysługuje?

Stałe zwolnienie z podatku drogowego w Niemczech mogą otrzymać osoby regularnie dojeżdżające do pracy w tym kraju, jeżeli mają miejsce zamieszkania poza jego granicami. W przypadku takich podróży nawet jeżeli poruszamy się po niemieckich drogach, to nie będzie konieczności płacenia tam podatku

Możliwe jest również czasowe zwolnienie z opłaty podatku drogowego w Niemczech dla samochodów zameldowanych w innym kraju Unii Europejskiej. Przysługuje ono jeżeli mamy miejsce zamieszkania np. w Polsce na okres do 1 roku od przekroczenia granicy – do czasu, aż nie zostanie stwierdzone regularne miejsce użytkowania samochodu w Niemczech. Zgodnie z definicją ustawy o meldunku pojazdów, taka sytuacja następuje, kiedy pojazd bezpośrednio wkracza do ruchu drogowego w Niemczech i po zakończeniu użytkowania jest tutaj odstawiany na noc na miejsce parkingowe pod domem.

W przypadku, jeżeli stwierdzone zostanie, że miejsce stałego zamieszkania użytkownika znajduje się w Niemczech, nie ma już możliwości zwolnienia z podatku i należy dokonać rejestracji samochodu w tym kraju (na niemieckie tablice).

Podatek od pojazdów w zeznaniu podatkowym

Podatek KFZ Steuer w zeznaniu podatkowym odliczyć mogą wyłącznie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą jako koszty operacyjne, w momencie, gdy auto wykorzystywane jest w celach służbowych.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę używając prywatnego samochodu do dojazdu do miejsca zatrudnienia, mogą odliczyć dojazdy od podatku.

Chcesz wiedzieć, jak najkorzystniej rozliczyć podatek z Niemiec uwzględniając wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu? Zgłoś się do naszego biura podatkowego – zadbamy o twoją deklarację i podpowiemy, z jakich ulg i odliczeń najlepiej skorzystać. Zaufało nam już wielu Polaków pracujących w Niemczech, skontaktuj się z nami i dołącz do nich! Zapraszamy – Holandia.org.