Vakantiegeld – ile wynosi dodatek urlopowy w Holandii?

Praca w Holandii wiąże się z licznymi korzyściami. To nie tylko piękny i malowniczy kraj, w którym możemy uzyskać ciekawe i dobrze płatne zatrudnienie. To także liczne ulgi podatkowe i dodatki socjalne pozwalające częściowo pokryć wysokie koszty życia. W tym miejscu warto wspomnieć o Vakantiegeld, czyli dodatku wakacyjnym wypłacanym każdej zatrudnionej osobie. Czym on jest i na jaką kwotę możesz liczyć? Dowiedz się, czytając poniższy wpis.

Vakantiegeld – co to jest?

Pracując w Holandii, masz szansę uzyskać dodatkowe fundusze pozwalające w ciekawy sposób spędzić urlop. Jest to państwo, które sprzyja wszystkim pracownikom, ponieważ prawa związane z urlopem i dodatkiem urlopowym dotyczą zarówno osób pracujących na regularnych kontraktach, jak i pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencje pracy. Vakantiegeld w założeniu wypłacany jest w celu pokrycia dodatkowych kosztów wakacji, jednak to Ty decydujesz, jak zamierzasz spożytkować dodatkowe fundusze. Nie jesteś przy tym w żaden sposób kontrolowany.

Dodatek wakacyjny Holandia – ile wynosi?

Obliczenie dodatku urlopowego w Holandii nie jest szczególnie trudne. Jeżeli jesteś zatrudniony na stałej umowie, będzie on wynosił 8% Twojego wynagrodzenia brutto. Załóżmy, że Twoja wypłata wynosiła przez cały rok podatkowy 2.000 euro. W takim wypadku dodatek oblicza się następująco – sumujemy łączną kwotę 2000€ x 12 = 24.000€, a następnie wyciągamy z niej 8%, co daje nam 1.920€.

Jest to jednak kwota brutto, od której należy jeszcze zapłacić podatek. Ile on wyniesie? Zależy to od wysokości Twoich dochodów, a  ustalenie tego nie jest już takie oczywiste. Poniżej podajemy tabelę, która pozwala oszacować kwotę, jaką otrzymasz – nie należy jednak brać tego za pewnik, ponieważ wpływ może mieć tutaj rodzaj rozliczenia podatkowego i wiele wpływających na niego ulg i innych czynników.

W tabeli zostało przyjęte założenie, że miesięczne wynagrodzenie brutto było takie samo w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W przypadku gdy pracowałeś krócej lub w niektórych miesiącach zarabiałeś mniej, kwota netto będzie niższa.

W Holenderskim systemie podatkowym istnieją dwie różne stawki podatkowe. Stawka podatkowa do kwoty 68 508 euro wynosi 37,10% w 2021 roku. Od 68 508 euro jest to 49,50%. Im wyższe są Twoje zarobki, tym wyższy będzie podatek do zapłacenia. Pracodawca już to uwzględnia i co miesiąc potrąca część dochodu, a dodatek urlopowy jest doliczany do wynagrodzenia, dlatego może wpłynąć na podwyższenie naszej stawki podatkowej. Może się zdarzyć, że wynagrodzenie za czas urlopu mieści się w całości w określonym przedziale podatkowym lub częściowo w jednym, a częściowo w drugim. Wtedy stosowana jest tak zwana tzw. taryfa specjalna.

Holandia dodatek wakacyjny – ile dni urlopu przysługuje?

Zanim zaczniesz rozporządzać dodatkowymi funduszami na wakacje, chciałbyś zapewne wiedzieć, ile przysługuje Ci dni urlopu. W przypadku pracy w pełnym wymiarze godzin będziesz mógł skorzystać z płatnego urlopu w zakresie minimum 20 dni w ciągu roku. W przypadku niektórych branż układ zbiorowy pracy CAO (porozumienie zawierane pomiędzy pracodawcami lub organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi) stanowi, że może być to nawet 24 lub 25 dni. Warto więc dowiedzieć się tego we własnym zakładzie pracy u osób upoważnionych do zajmowania się tymi sprawami.

Inaczej ma się sprawa w przypadku pracowników tymczasowych. Za każdy pełny przepracowany miesiąc uzyskują oni prawo do szesnastu godzin urlopu lub proporcjonalnej jego części w przypadku krótszej pracy. Przy umowie na pełen etat przekłada się to na maksymalnie 25 dni urlopowych w ciągu roku.

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu każdemu pracownikowi w wymiarze trzech tygodni z rzędu lub trzech osobnych urlopów na okres tygodnia. Musisz także wiedzieć, że Holenderskie prawo nie przewiduje możliwości zamiany dni urlopowych na dodatkowe wynagrodzenie. Warto mieć to na uwadze i wykorzystywać możliwość wypoczynku, aby nie być stratnym.

Dodatek urlopowy Holandia – kiedy jest wypłacany?

Zazwyczaj dodatek wakacyjny wypłacany jest przez pracodawcę pod koniec maja albo na początku czerwca. Jest to doskonały czas, ponieważ następuje to zaraz przed zbliżającym się okresem urlopowym. W niektórych wypadkach jest on przekazywany również w wielu częściach na przestrzeni całego roku – zależy to od konkretnej umowy i miejsca pracy. Wypłacona kwota powinna być uwzględniona jako osobna pozycja na pasku wypłat. W przypadku zakończenia zatrudnienia u danego pracodawcy kwota dodatku, którą zgromadziłeś do tej pory, powinna zostać dołączona do ostatniej wypłaty.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wysokości Twojego dodatku urlopowego w Holandii, skontaktuj się z nami. Postaramy się zdobyć wszystkie przysługujące Ci środki. Zachęcamy również do skorzystania z naszych usług związanych ze zwrotem podatku z Holandii – oferujemy kompleksową pomoc i jak najkorzystniejsze warunki. Zapraszamy do współpracy.

powrót na górę