Kapitalertragsteuer – podatek od dochodów kapitałowych w Niemczech
W Niemczech obowiązuje podatek od zysków kapitałowych – w Polsce znany także jako „podatek Belki”. Kto musi go zapłacić? Ile wynosi? Wszystkie najważniejsze informacje zawarliśmy w poniższym wpisie – zapraszamy do lektury.
Jak opodatkowany jest dochód z zysków kapitałowych?
Tak jak i w naszym kraju, w Niemczech każdy pracownik zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych – pobierany jest on przez pracodawcę od każdego wynagrodzenia.
W przypadku dochodów kapitałowych sytuacja wygląda jednak nieco inaczej – banki i firmy ubezpieczeniowe w Niemczech płacą te podatki anonimowo do właściwego urzędu skarbowego, które mają ostateczny skutek. Oznacza to, że większość inwestorów nie ma obowiązku uwzględniania żadnych informacji o swoich dochodach w zeznaniu podatkowym – w przypadku zysków osiąganych z krajowej lokaty lub konta bank zadba o prawidłowe opodatkowanie.
Jednolity podatek od zysków kapitałowych w wysokości 25 procent został wprowadzony w Niemczech w 2009 roku i nazywany jest podatkiem u źródła. Zastąpił poprzedni system opodatkowania, w którym wysokość opłat wynosiła od 20 do 35 procent i zależała od rodzaju inwestycji. Przykładowo należało płacić 20 procent od dywidend z akcji, 30 procent dla federalnych obligacji oszczędnościowych, lokat terminowych czy rachunków oszczędnościowych, a już 35 procent dla sklepów stacjonarnych.
Co zaliczamy do dochodów kapitałowych?
Do najczęstszych zysków kapitałowych należą:
- odsetki – książeczki oszczędnościowe lub konta czekowe, a także odsetki jednodniowe,
- dywidendy – z różnego rodzaju udziałów w spółkach czy z inwestycji na giełdzie,
- dochody z certyfikatów – na towary, waluty czy fundusze,
- wzrost wartości przy sprzedaży udziałów lub jednostek inwestycyjnych – gdy udział jest kupowany tanio i sprzedawany drogo, marża zysku jest uznawana za wzrost wartości.
Podatek od papierów wartościowych w Niemczech – ile wynosi?
Wszystkie zyski kapitałowe w Niemczech będą opodatkowane stawką 25-procentową. Należy do tego doliczyć także opłatę solidarnościową. Wysokość podatku od zysków kapitałowych regulowana jest przez art. 32d ustawy o podatku dochodowym (EStG).
Podatek od dochodów kapitałowych a podatek kościelny w Niemczech
Od dochodów kapitałowych w Niemczech należy również zapłacić podatek kościelny (Kirchensteuer). Dawniej należało złożyć specjalny wniosek dotyczący członkostwa w kościele, aby był on stale pobierany. W innym przypadku całość naliczana była podczas rocznego zeznania podatkowego.
Zmieniło się to w styczniu 2015 roku – obecnie nie ma konieczności składania wniosku, ponieważ banki samodzielnie uzyskują informacje o przynależności do danego wyznania swoich klientów i automatycznie odprowadzają podatek kościelny bezpośrednio do urzędu skarbowego.
Podatek od sprzedaży papierów wartościowych – kto jest zwolniony?
Będziesz zwolniony z opodatkowania dochodów kapitałowych, jeśli Twoje odsetki nie przekraczają 1000 EUR (lub 2000 EUR dla małżonków i osób w zarejestrowanych związkach partnerskich). Należy jednak pamiętać, że nie dzieje się to automatycznie – w takim wypadku należy złożyć stosowny wniosek w swoim banku.
Podatek od zbycia papierów wartościowych Niemcy – jak rozliczyć w Polsce?
Pozostając rezydentem podatkowym w naszym kraju, mamy obowiązek rozliczenia całości uzyskanych na świecie dochodów z polskim urzędem skarbowym. Dotyczy to więc również zysków związanych z różnego rodzaju inwestycjami w Niemczech.
Jak rozliczać dochody z Niemieckiej giełdy papierów wartościowych? Jeśli otrzymujesz dochody z kapitałów pieniężnych za granicą, na przykład jesteś akcjonariuszem lub udziałowcem zagranicznej spółki, zastosowanie będzie miała umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że wszelkie dochody z Niemiec rozliczane są w naszym kraju metodą wyłączenia z progresją. Oznacza to, że należy uwzględnić je, składając deklarację PIT-38 z załącznikiem ZG – nie zostanie on objęty polskim podatkiem dochodowym, posłuży jednak do obliczenia ogólnego dochodu w celu określenia pułapu podatkowego.
Reforma opodatkowania funduszy w Niemczech ułatwiła formalności większości podatników uzyskującym dochody kapitałowe, wciąż jednak wiele osób będzie składało rozliczenie w tamtejszym urzędzie skarbowym. Jeżeli chcesz odzyskać zwrot podatku z Niemiec, zgłoś się do naszego biura podatkowego – zapewniamy kompleksową obsługę i profesjonalne podejście. Załatwimy za Ciebie wszystkie niezbędne kwestie – zapraszamy.