Verklaring geen privégebruik auto
Jeżeli przebywasz w Holandii i posiadasz samochód służbowy, możesz spodziewać się listu z urzędu zatytułowanego „Verklaring geen privégebruik auto”. Nie należy go lekceważyć, ponieważ jest to oświadczenie, które złożyć musi każda osoba używająca auta do celów prywatnych. Sprawdź, jak postępować w takiej sytuacji, i jakie przepisy obowiązują w przypadku pojazdu firmowego w Holandii.
Verklaring geen privégebruik – auto do użytku prywatnego
Jak sama nazwa wskazuje, samochód służbowy powinien być przeznaczony do wykonywania obowiązków związanych z pracą. W Holandii panują przepisy stanowiące, że takim pojazdem w celach prywatnych można przejechać tylko 500 km rocznie – w innym wypadku naliczony zostanie dodatkowy podatek. Jest to wyłącznie 41 km miesięcznie, więc nie mamy dużego pola do popisu. W celu uniknięcia dodatkowych opłat wszystkie osoby zatrudnione w Holandii korzystające z samochodu firmowego muszą złożyć więc specjalne oświadczenie.
Do rejestracji podróży najczęściej pracodawcy korzystają z automatycznych systemów monitorowania pojazdów, wykorzystując do tego GPS. Każdy pracownik zobowiązany jest także prowadzić kilometrówkę, czyli rejestr przejechanych kilometrów – pomagają w tym różnego rodzaju dokumenty, takie jak paragony za paliwo, rachunki za garaż czy bilety parkingowe.
Administracja Podatkowa i Celna (elastigndienst) ma prawo przejrzeć wspomnianą dokumentację nawet do 5 lat wstecz. Jeśli nie wywiązywałeś się z umowy zawartej w oświadczeniu, masz fałszywe dowody lub Twój zapis kilometrów jest nieprawidłowy, może zostać nałożona kara w wysokości maksymalnie 4920 €.
Verklaring geen privégebruik auto – co to jest za pismo?
Ostatnimi czasy można zauważyć, że urząd podatkowy zwiększył kontrolę w kwestii użytkowania samochodów służbowych. Widać to po ilości listów rozsyłanych do Polaków pracujących w tym kraju. Jeżeli otrzymałeś pismo z Belastingdienst „Verklaring geen privégebruik", musisz jak najszybciej zareagować. Należy odesłać oświadczenie do urzędu, z potwierdzeniem, że nie używałeś pojazdu do celów prywatnych, zaoszczędzisz sobie wielu kłopotów. Urząd może Ci bowiem doliczyć dodatkowy podatek – zostanie on obliczony za wszystkie lata poprzednie wraz z odsetkami.
Bardzo często zdarza się, że to pracodawca w imieniu pracownika składa oświadczenie o braku kilometrów prywatnych. W przypadku zakończenia zatrudnienia, kiedy przestajemy używać samochodu, warto zainteresować się sprawą i upewnić się, że samochód nie jest już do nas przypisany. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której następny pracownik użytkował będzie je w naszym imieniu. Może to doprowadzić do sporych komplikacji – jakie zdziwienie czekać nas będzie, gdy otrzymamy pismo dotyczące samochodu, którym nie jeździmy od kilku lat.
Ile wynosi podatek za auto bijtelling?
Jeżeli zdecydujesz się, że będziesz używał samochodu służbowego również w celach prywatnych i przekroczysz limit 500 kilometrów rocznie, to naliczony zostanie podatek bijtelling. Jego wysokość ustalana jest od wartości katalogowej samochodu, a stawki 2022 roku wynoszą – 16% od aut elektrycznych lub napędzanych wodorem oraz 22% w przypadku pozostałych samochodów.
Mimo że posiadanie samochodu służbowego wydaje się więc świetnym bonusem w pracy, może odbić się to niekorzystnie na naszym budżecie. Trzeba się bowiem liczyć z wysokimi opłatami – w przypadku auta wartego 30 000 euro przyjdzie nam zapłacić 6600 euro podatku rocznie. Oznacza to, że pracodawca z Twojego wynagrodzenia będzie potrącał każdego miesiąca aż 220 euro.
Raz złożone oświadczenie tzw. Verklaring, ważne przez czas nieokreślony. Najłatwiej wszystkie formalności załatwić za pomocą swojego DigiD przez portal Mijn Belastingdienst. Jeśli nie posiadasz tego identyfikatora, wniosek złożyć możesz drogą listowną lub osobiście w urzędzie. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystko zostało załatwione tak, jak należy – skontaktuj się z nami. Specjaliści z naszego biura podatkowego będą w stanie Ci pomóc, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie spotkają Cię żadne niemiłe niespodzianki związane z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku za samochód służbowy.