Rozłąkowe w Holandii – zmiany w wysokości ulgi w 2021 roku

Rozłąkowe w Holandii – zmiany w wysokości ulgi w 2021 roku

Rozłąkowe z Holandii (algemene heffingskorting) to jedna z najpopularniejszych ulg wykorzystywanych przez Polaków pracujących w tym kraju. Przysługuje ona podczas składania zeznania podatkowego w Holandii wraz z partnerem fiskalnym i łudząco przypomina polskie rozliczenie z małżonkiem. Pomaga to w uzyskaniu dużo korzystniejszego zwrotu zwłaszcza jeżeli dochody jednego z partnerów są niskie lub nie ma ich wcale. Nie każdy ma jednak możliwość wspólnego rozliczenia, należy spełnić określone warunki, żeby można było starać się o tę ulgę podatkową. W poniższym wpisie przedstawimy sposób działania rozłąkowego w Holandii i opiszemy jakie ważne zmiany zaszły w wysokości tej ulgi na przestrzeni ostatnich lat.

Rozłąkowe w Holandii – warunki, jakie należy spełnić

Na początek warto zacząć od ustalenia, kto może być partnerem fiskalnym. W przypadku Holandii nie musi być to tylko i wyłącznie współmałżonek, prawo podatkowe w tym kraju przewiduje wiele innych możliwości. Partnerem fiskalnym może być:

  • mąż lub żona,
  • partner, z którym pozostajemy w sformalizowanym związku partnerskim,
  • partner, z którym posiadamy dziecko,
  • partner, z którym jesteśmy współwłaścicielem mieszkania lub domu.

W każdym z powyższych wypadków należy pamiętać, że partnerzy muszą być zameldowani w urzędzie gminy pod tym samym adresem.

Zasada 90%

Aby myśleć o uzyskaniu rozłąkowego w Holandii, należy wykazać, że wspólne dochody partnerów w 90% uzyskane zostały na terenie Holandii. Urząd skarbowy w Holandii należy jednak powiadomić o wszystkich uzyskanych przychodach — dotyczy to również przychodów zdobytych poza granicami Holandii, czyli na przykład w Polsce. W tym celu musimy uzyskać specjalne zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego w postaci dokumentu UE/WE. Jest on niezbędny do złożenia załącznika ZG potwierdzającego, że minimum 90% naszych dochodów ze wszystkich krajów zostało uzyskane w Holandii. Uzyskać go możemy w polskim urzędzie skarbowym, jednak dopiero po rozliczeniu zagranicznych dochodów w Polsce.

Rozłąkowe w Holandii – jakie dokumenty będą potrzebne

Aby ubiegać się o rozłąkowe z Holandii potrzebne będą odpowiednie dokumenty. Najważniejszy jest numer BSN (holenderski odpowiednik numeru NIP), który posiadać musisz zarówno Ty, jak i Twój partner fiskalny. Oczywiście niezbędnym dokumentem do ubiegania się o holenderskie rozłąkowe jest Jaaropgave, czyli karta podatkowa, którą otrzymasz od swojego pracodawcy, zawierająca wszystkie dane na temat zapłaconego podatku i dochodów z Holandii.

O rozłąkowe z Holandii można ubiegać się nawet do pięciu lat wstecz. Jeżeli w latach wcześniejszych składałeś deklarację indywidualnie, wciąż masz szansę na rozliczenie rozłąkowe z partnerem fiskalnym – Holenderski urząd w takim wypadku przekazuje należne pieniądze na jego konto.

Rozłąkowe na dzieci w Holandii – extra zwrot na dziecko

Oficjalnie nie ma czegoś takiego, jak rozłąkowe na dzieci w Holandii. Termin ten jest używany zamiennie za inną ulgą, którą możemy otrzymać podczas składania rocznej deklaracji podatkowej. Dokładnie jest to Inkomensafhankelijke Combinatiekorting, czyli ulga na dziecko. Jakie warunki należy spełniać, aby móc odliczyć dziecko od podatku? Przede wszystkim nie może mieć ono więcej niż 12 lat w dniu 1 stycznia danego roku rozliczeniowego. Dodatkowo wymagane jest, aby było zameldowane pod tym samym adresem co Ty, przez co najmniej sześć miesięcy w danym roku. Twój dochód w Holandii brutto musi być wyższy, niż wymagany próg – różni się on w zależności od danego roku podatkowego. Taka ulga od Holenderskiego podatku przysługuje samotnym rodzicom lub jeżeli dochody są niższe, niż partnera.

Holandia rozłąkowe – zmiany w 2021 roku

Rozłąkowe z Holandii to ulga, dzięki której rozliczenie z partnerem fiskalnym, które przez wiele lat było bardzo atrakcyjne. Pary zazwyczaj uzyskiwały znacznie większy zwrot podatku z Holandii, niż osoby, rozliczające się samodzielnie. W 2010 roku kwota, którą można było odpisać od podatku w ramach rozłąkowego nawet 2000 €. Jak jest teraz? Nie mamy niestety dobrych wieści dla osób pracujących w Holandii – w 2021 roku ulga ta po systematycznym zmniejszaniu się wynosi maksymalnie 379 €, a 2022 będzie ostatnim rokiem, w którym będzie można z niej skorzystać.

Wykorzystaj szansę na odzyskanie nadpłaconego podatku – powierz nam swoje rozliczenie podatku

Rozliczenie wspólne z partnerem fiskalnym nie jest już tak atrakcyjne, w dalszym ciągu warto jednak starać się o należne pieniądze, składając odpowiedni formularz za rok 2020, w którym Holenderski urząd skarbowy przewidywał ulgę za rok 2020 w wysokości 542 €. Jest to ostatnia szansa na rozliczenie wspólne z partnerem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu tej dodatkowej kwoty zwrotu podatku za lata poprzednie, zgłoś się do naszego biura podatkowego. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z kompleksowej usługi w zakresie rozliczenia podatkowego z Holandii. 

Posiadamy bogate doświadczenie w temacie zwrotu podatku z zagranicy, dlatego jesteśmy w stanie zaoferować Ci doskonałe efekty i możliwość odzyskania większości kosztów poniesionych z tytułu pracy w Holandii. Każdą sprawę rozpatrujemy indywidualnie pod kątem dostępnych ulg, oferując doskonałe warunki i możliwość konsultacji na każdym etapie całego procesu. Skontaktujemy się za Ciebie z urzędem skarbowym, pomożemy zdobyć niezbędne dokumenty i przede wszystkim zadbamy o jak najkorzystniejszą kwotę zwrotu podatku w Holandii.

 

powrót na górę