Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?

Jeżeli pracujesz w Holandii, zdajesz sobie zapewne sprawę, jak wygląda rozliczenie roczne z urzędem skarbowym. Nie jest to prosta sprawa i wymaga sporego zaangażowania, zwłaszcza jeżeli chcemy szybko otrzymać zwrot podatku. Wydaje się jednak, że Belastingdienst niespecjalnie śpieszy się z wydawaniem decyzji, a wszystko dłuży się niesamowicie. Zastanawiasz się zapewne czy nie mogłoby to przebiegać zdecydowanie szybciej. Sprawy podatkowe wymagają niestety dokładnego sprawdzenia i weryfikacji poprawności złożonej deklaracji, mamy jednak dla Ciebie dobre wieści – swoimi działaniami możesz wpłynąć na termin, w którym otrzymasz upragnione pieniądze. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci, ile wynosi czas oczekiwania na zwrot podatku i możliwości przyspieszenia tego procesu. Zapraszamy do lektury.

Szybki zwrot podatku Holandia – nie zwlekaj ze złożeniem deklaracji

Holenderski Urząd Skarbowy nie ma określonych terminów, w których musi przesłać należne nam pieniądze na nasze konto. Wiąże się to, z tym że możemy spodziewać się długiego oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ Holenderski Urząd Skarbowy ma według prawa aż 3 lata na wystawienie ostatecznej decyzji i przelanie pieniędzy. Tak przeciągające się formalności zdarzają się jednak niezwykle rzadko, a średni czas oczekiwanie wynosi od 3 do 12 miesięcy. Istnieje jednak kilka uniwersalnych metod dzięki, którym cały proces będzie zdecydowanie szybszy.

Najważniejszym czynnikiem wpływających na czas odzyskania podatku jest trzymanie się wyznaczonych terminów. Jeżeli jesteś zameldowany w Holandii, obowiązuje Cię termin 1 maja – w przypadku braku meldunku musisz przedstawić w urzędzie odpowiednie dokumenty nie później niż do 1 lipca. Jeżeli złożysz wniosek do Belastingdienst do ostatniego dnia marca, może spodziewać się wpłaty na konto najpóźniej w ostatnim dniu czerwca tego samego roku.

Gorzej sytuacja prezentuje się, w przypadku spóźnienia z dostarczeniem deklaracji do urzędu. Wtedy urząd skarbowy może rozpatrywać wniosek od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Najczęściej jednak podatek w Holandii wypłacany jest na konto bankowe zdecydowanie szybciej, istnieje natomiast szansa, że czas oczekiwania na zwrot znacznie się wydłuży.

Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym załatwieniu sprawy i odzyskaniu należności nie czekaj do ostatniego dnia. Obserwacja lat poprzednich pozwala z dużą pewnością stwierdzić, że wnioski rozpatrywane są w kolejności ich składania, dlatego im szybciej się z tym uporasz, tym szybciej zdobędziesz pieniądze. Warto więc zająć się kompletowaniem dokumentów jak najwcześniej – zdobycie całego kompletu może okazać się czasochłonnym zajęciem, zwłaszcza jeżeli potrzebujesz wielu druków do wykazania, że należą Ci się ulgi podatkowe. Zacznij o tym myśleć zaraz po otrzymaniu karty podatkowej od swojego pracodawcy.

Rozliczenie podatku z Holandii – nie popełnij błędu

W jakich przypadkach najczęściej oczekiwanie na zwrot podatku z Holandii się przedłuża? Jeżeli w naszej deklaracji popełniliśmy błąd – brakowało niektórych dokumentów, podaliśmy błędne lub niekompletne dane osobowe, lub złożyliśmy zły formularz.

W takim przypadku Belastingdienst wysyła dodatkowy formularz Opgaaf rekeningnummer, na którym musimy nanieść korektę. Sama konieczność korespondencji z urzędem to strata cennego czasu, dodatkowo osobom odpowiedzialnym za nasz zwrot również zajmie chwilę na sprawdzenie wszystkiego ponownie i zaakceptowanie zmian. Dlatego Holenderski Urząd Skarbowy ma aż 8 tygodni na przelanie środków od dnia otrzymania prawidłowo poprawionego formularza. Warto więc dokładnie sprawdzić formularz przed wysłaniem i upewnić się, że wszystko zostało uzupełnione tak, jak należy.

Aktualne konto bankowe

Przelew drogę elektroniczną to najszybszy sposób na odzyskanie środków pieniężnych z tytułu zwrotu podatku z zagranicy. Niestety numer konta bankowego bardzo często bywa przyczyną przedłużenia całego procesu – jeżeli podany numer rachunku jest błędny lub nieaktualny, Belastingdienst nie będzie wiedział gdzie dokonać zapłaty, co wiąże się z kolejną korespondencją. Wysłanie pisma w celu zdobycia poprawnych danych to kolejne tygodnie odwlekające możliwość uzyskania zwrotu podatku z Holandii.

Zwrot podatku z Holandii – złóż zeznanie drogą elektroniczną

Doświadczenie związane z załatwianiem formalności związanych z rozliczeniem podatku z Holandii, pokazuje, że holenderscy urzędnicy zdecydowanie przychylniej odnoszą się do elektronicznych deklaracji podatkowych. Są on o wiele czytelniejsze niż ręcznie uzupełniana deklaracja, co wyklucza problemy związane z rozczytaniem danych.

Dodatkowo tak jak w przypadku przelewu, jest to najszybsza forma przesyłania dokumentu. Nie musimy polegać na dostawcy w postaci poczty czy kuriera, odpada także konieczność drukowania formularza. Są to być może drobne detale, jednak zebrane w całość znacznie wpływają na czas, w jakim odzyskamy nasz zwrot podatku dochodowego.

Holandia szybki zwrot podatku – zaufaj specjalistom

Kolejnym sposobem, który pozwoli szybciej ubiegać się o zwrot podatku z Holandii, jest skorzystanie z usług zaufanego biura podatkowego. Specjaliści w tej dziedzinie znają dokładnie wszystkie przepisy i mają wprawę w uzupełnianiu deklaracji i doświadczenie w kontaktowaniu się z urzędem skarbowym. Sprawne załatwienie wszystkich formalności pozwoli Ci odzyskać zwrot podatku najszybciej jak to możliwe.

Doświadczona kadra biura rachunkowego Holandia.org robiła to już tysiące razy, dzięki czemu zyskujesz gwarancję fachowego przeprowadzenia całego procesu. Wciąż jednak zachowujemy indywidualne podejście do każdego podatnika, wyjaśniając zawiłości prawne, rozwiewając wszelkie wątpliwości i doradzając w kwestiach ulg i dofinansowań. Stawiając na nasze usługi, możesz liczyć na zwrot podatku z Holandii w błyskawicznym tempie. Skontaktuj się z nami już dziś i powierz nam swoje zeznanie podatkowe – zapraszamy.

powrót na górę