Zwrot podatku z Niemiec – co wpływa na jego wysokość?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Spora część osób wyjeżdżających do Niemiec w celach zarobkowych, może liczyć na zwrot podatku z tego kraju. Warunkiem uzyskania nadpłaty, jest złożenie rocznego zeznania podatkowego do Finanzamt, czyli niemieckiego urzędu skarbowego. W wielu przypadkach zwroty są bardzo okazałe, sięgające nawet kilku tysięcy euro. Ale co tak naprawdę wpływa na ich wysokość? Co sprawia, że zwrot podatku z Niemiec jest wyższy? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie – przeczytaj, dzięki czemu będziesz wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pokaźną wypłatę – zapraszamy do lektury.

Po pierwsze – rodzaj obowiązku podatkowego w Niemczech

Niemcy są krajem, w którym podatnicy dzieleni są na dwie grupy: osoby, które podlegają ograniczonemu lub nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. I właśnie przynależność do jednej lub drugiej grupy może znacząco wpływać na ewentualny zwrot podatku z Niemiec. To, do jakiego rodzaju obowiązku jesteśmy zakwalifikowani, zależy od ilości przepracowanych dni na terenie Niemiec, a także od wysokości osiąganych tam dochodów.

Kiedy można liczyć na wyższą wypłatę podatku? Wtedy, gdy jest się podatnikiem podlegającym pod nieograniczony obowiązek. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dla takich osób przewidziane są różne ulgi podatkowe, które bezpośrednio przyczyniają się do uzyskania wyższej nadpłaty. Aby móc rozliczać się na tych zasadach, czas pracy na terenie Niemiec musi być dłuższy niż 183 dni.

Jeśli jednak podlegasz ograniczonemu obowiązkowi – jak sama nazwa wskazuje – możesz liczyć na znacznie mniejsze przywileje. Do takich można zaliczyć np. brak możliwości otrzymania ulg czy wspólnego rozliczania się z partnerem. Do tej grupy zaliczani są podatnicy, którzy w Niemczech przepracowali w ciągu roku mniej niż 183 dni.

Po drugie – rok podatkowy również ma wpływ na wysokość zwrotu podatku z Niemiec

W każdym roku w Niemczech przewidziane są inne progi podatkowe – w praktyce oznacza to, tyle że jeśli rok do roku zarabiasz takie same pieniądze, w sytuacji, w której progi się zmienią, możesz zapłacić mniejsze lub większe podatki, co analogicznie ma przełożenie na końcową wysokość zwrotu podatku.

Kolejną istotną kwestią, która jest zależna od roku podatkowego, jest próg dochodowy. Jeżeli w ciągu roku pracowałeś w więcej, niż w jednym kraju np. w Niemczech i Polsce, a Twoje dochody z drugiego kraju, w tym wypadku z Polski są niższe, niż ustanowiony próg, możesz ubiegać się o korzystniejsze rozliczenie. Poniżej zestawienie aktualnych progów podatkowych oraz z lat poprzednich.

Jak to wygląda w praktyce? Posłużmy się przykładem.

Jeżeli podatnik pracował w 2021 roku w Niemczech przez 3 miesiące, a jego dochody w Polsce wynosiły 23 000 zł (5 042,66 euro), próg został przekroczony. To z kolei oznacza, że taka osoba może podlegać ograniczonemu obowiązkowi rozliczania. 

Analogicznie – jeśli kwota zarobków nie przekraczała w 2021 roku równowartości 4 872 euro, czyli np. 22 000 zł, podatnik może liczyć na wyższy zwrot podatku (w związku z możliwością rozliczenia się jako niemiecki rezydent, czyli na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Po trzecie – kwota wolna od podatku w Niemczech

Spora część osób wyjeżdżających do Niemiec podejmuje się prac sezonowych. Te – jak sama nazwa wskazuje – trwają najczęściej jeden sezon np. okres letni. W związku z krótkim pobytem np. 2-3 miesiące, zarobki mogą być mniejsze niż ustalona kwota wolna od podatku. W takich przypadkach podatnik może ubiegać się o całkowity zwrot podatku. 

Po czwarte – rozliczenie wspólne z Finanzamt

Popularnym zabiegiem wśród osób o wysokich zarobkach w Niemczech, jest skorzystanie ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Jest to doskonały sposób na podniesienie zwrotu podatku z Niemiec – i co najważniejsze – całkowicie legalny. Oczywiście, aby móc rozliczać się w ten sposób, należy spełnić kilka warunków:

  • wspólne dochody małżonków (nie licząc tych niemieckich) nie mogą przekraczać progu dochodowego dla danego roku, o którym pisaliśmy wcześniej,
  • małżonkowie nie mogą mieć rozdzielności majątkowej,
  • związek małżeński musi trwać co najmniej jeden dzień w roku, w którym się rozliczamy.

Wspólne rozliczenie się z podatków w Niemczech pomaga m.in. uniknąć niedopłaty – najczęściej, gdy jest się wpisanym w III klasę podatkową, a także podwyższa zwrot podatku (średnio ponad 700 euro).

Po piąte – ulgi podatkowe w Niemczech

Zdarza się, że niemieckie dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku, a podatnik nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, bądź ten sposób rozliczania nie gwarantuje uzyskania pełnego zwrotu podatku, można pomyśleć o dodatkowych ulgach podatkowych. Oczywiście prawo do ich naliczania jest zależne od obecnej sytuacji życiowej pracownika. Niemniej do najpopularniejszych odliczeń zaliczyć można m.in.:

  • ulgę na dzieci,
  • ulgę związaną z potrzebą utrzymania dwóch gospodarstw (w Niemczech i np. w Polsce),
  • odliczenie kosztów dojazdów do pracy,
  • ulgę związaną z wydatkami na leczenie.

Co ważne – chcąc ubiegać się o wyższy zwrot podatku związany z ponoszonymi kosztami, należy przedstawić w urzędzie dokumenty potwierdzające wydatki. Dla przykładu mogą to być paragony czy bilety (ulga związana z dojazdami do pracy). Doliczenie ulg w zeznaniu podatkowym może podnieść zwrot podatku z Niemiec o nawet kilkaset euro.

Po szóste – pobierane zasiłki w Niemczech

Warto wiedzieć, że w przypadku pobierania zasiłków w Niemczech, można liczyć na mniejszy zwrot podatku. Dlaczego? Świadczenia pomimo tego, że nie są opodatkowane, są traktowane jako dochód. A to z kolei oznacza możliwość przekroczenia kwoty wolnej od podatku lub innych progów dochodowych.

Wyższy zwrot podatku z Niemiec? Z naszym biurem rachunkowym to możliwe!

Chcesz liczyć na najwyższy możliwy zwrot podatku z Niemiec? W takim razie koniecznie skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w rozliczeniach zagranicznych. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację, weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki, pomożemy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i zajmiemy się kontaktem z niemieckim urzędem. Dzięki temu możesz liczyć na wyższy zwrot podatku – szybko, wygodnie i bezpiecznie.

Odezwij się do nas już dziś, a my zajmiemy się resztą. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług! W razie pytań możesz do nas napisać przez wspomniany formularz kontaktowy lub odwiedzić nas stacjonarnie: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice.

powrót na górę