Zorgverzekering – ubezpieczenie zdrowotne

Najważniejszą sprawa po przyjeżdzie do Holandii jest ubezpieczenie zdrowotne tzw. zorgverzekering. Od roku 2006 jest ono obowiązkowe  dla wszystkich pracujących w tym kraju, także tymczasowo, nie ma zwolnień* od tego obowiązku ani wyjątków.

Brak ubezpieczenia to kara finansowa, oraz spore problemy ( także finansowe) w przypadku leczenia ambulatoryjnego / szpitalnego.

W Holandii nie jest możliwe używanie polskiego ubezpieczeniaz PZU, WARTY etc. Jest to niedopuszczalne i niezgodne z panującym obowiązkiem prawnym.

Aby sprostać wymaganiom wystarczy wykupić podstawowe ubezpieczenie tzw. basis, gwarantuje ono Państwu leczenie szpitalne, pomoc doraźną także na terenie całej Unii Europejskiej.

Koszt oscyluje wokół 90 euro, w zależności od firmy ubezpieczeniowej; Aby obnizyć koszt warto pomyśleć o dofinansowaniu do ubezpieczenia tzw. ZORGTOESLAG

W przypadku wizyty u lekarza domowego należy zapłacić za wizytę na miejscu (dotyczy to osób niezameldowanych), otrzymaną fakturę rachunek wraz z declaratieformulier przekazać do swojej ubezpieczalni, warto zrobić sobie kopię... bo list zaginąć w drodze może... Podany link jest przykladowy!!!

Od 2010 roku obowiązuje tzw. eigen risico czyli ryzyko własne w wysokosci min. 165 euro, jest to kwota, którą muszą Państwo obowiązkowo zapłacić po skorzystaniu z opieki medycznej. Eigen risico opłacane jest tylko jeden raz, Przykład:
Jan trafia na ortopedię, ma złamaną nogę, całkowity koszt leczenia to przykładowo 2000€, ubezpieczyciel zapłaci za leczenie Jana pełna kwotę szpitalowi, ale Jan otrzyma rachunek na 170€ od ubezpieczyciela.
Skorzystanie z pomocy medycznej nie pozbawia Państwa prawa do zorgtoeslag.
Im większa kwota ryzyka własnego, tym niższa kwota składki ubezpieczeniowej...ale czy warto? 

Aby zawrzeć ubezpieczenie jest jest wymagane zameldowanie na terenie Holandii! W razie problemów zapraszamy do nas, załatwimy formalności "od ręki"

W tym miejscu mogą sobie Państwo porównać oferty holenderskich ubezpieczycieli.

* wyjątek stanowi delegowanie pracownika z Polski, pracownik taki "wyposażany" jest w druk E-101.

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę