Zorgtoeslag czyli dodatek do holenderskiego ubezpieczenia

W związku ze reformą holenderskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone przez osoby fizyczne wzrosły do prawie 100€ miesięcznie. Niestety dla wielu naszych rodaków jest to ponad 10% otrzymywanej pensji, aby podwyżka nie była tak dolegliwa, wprowadzono system dopłat tzw. Toeslagen (obejmują dopłaty do czynszu, ubezpieczenia oraz przedszkola). Dowiedz się, czym jest dodatek do ubezpieczenia, kto może skorzystać i ile może wynieść. W razie pytań odezwij się do nas – pomożemy Ci z wszystkimi formalnościami dotyczącymi Zorgtoeslag – zapraszamy.

Zorgtoeslag – co to takiego?

Zorgtoeslag jest dodatkiem do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii, który można uzyskać w przypadku posiadania niewielkich przychodów. Jest on wypłacany Toeslagen (komórkę holenderskiego urzędu skarbowego – Belastingdienst).

Troszkę "gorzkich" faktów n.t. ubezpieczeń w Holandii

Każda osoba pracująca legalnie na terenie Holandii podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (poczytaj więcej: ubezpieczenie w Holandii). Ubezpieczenie z Polski nie jest honorowane, dotyczy także kart EHIC wystawionych przez NFZ.

Każda osoba nieubezpieczona, może otrzymać dotkliwą karę finansową. Co ważne dodatkowo należy nadpłacić ubezpieczenie wstecz. Jeżeli w ciągu kolejnych trzech miesięcy nie będziemy posiadać ubezpieczenia, otrzymamy kolejną karę (w takiej samej wysokości, jak ta pierwsza).

154,48€ – to kwota składki "karnej" za nieopłacone miesiące (118,83€ x 130%), 6 miesięcy daje nam prawie 1000€, w takim przypadku nie możemy składać wniosku o Zorgtoeslag. Kary nakłada CVZ, oczywiście istnieje możliwość zaskarżenia wydanej decyzji, wtedy można "kilka groszy" zaoszczędzić.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia 2021, czyli jak wysoki Zorgtoeslag możesz dostać?

Jeżeli Twoje dochody nie przekroczą 21 000 € rocznie, możesz liczyć na dodatek do ubezpieczenia w wysokości 107 € lub nawet 207 € w przypadku, gdy ubiegasz się razem z partnerem. Dla osoby samotnej w przeliczeniu daje to bardzo pokaźną sumę – 1284 € (12 x 107 €), z kolei dla małżeństw jest to aż 2484 €. Kwoty te są o wiele wyższe niż jeszcze kilka/kilkanaście lat temu, o czym dowiesz się poniżej.

Zorgtoeslag 2014 i lata wcześniejsze – zobacz, jak wysokość dodatku się zmieniała!

Już wiesz, ile możesz otrzymać dodatku w 2021 roku. W ramach ciekawostki możesz sprawdzić, że z roku na rok ubieganie się Zorgtoeslag jest coraz bardziej opłacalne. Poniżej zestawiliśmy wypłacane kwoty jeszcze kilka/kilkanaście lat temu.

ZORGTOESLAG 2011

W roku 2011 maksymalna kwota Zorgtoeslag wynosiła 835€ w przypadku osoby samotnej, w przypadku małżeństw to 1548€.

ZORGTOESLAG 2012

Każda osoba ubezpieczona, posiadająca przychód brutto roczny nieprzekraczający 35059€ ub w przypadku małżeństwa do 51691€ miała możliwość otrzymania Zorgtoeslag. Dodatek do ubezpieczenia miesięcznie wynosił ok. 70€, co dawało rocznie 828€ na osobę samotną.

ZORGTOESLAG 2013

Każda osoba ubezpieczona, posiadająca przychód brutto roczny nieprzekraczający 30939€ lub w przypadku małżeństwa do 42438€ miała możliwość otrzymania Zorgtoeslag. Miesięcznie było to ok. 80€, co w przeliczeniu rocznym dawało 960€ na osobę samotną.

ZORGTOESLAG 2014

Co ciekawe – w 2014 roku wysokość Zorgtoeslag była niższa, niż w 2013 roku. Miesięcznie wysokość dodatku wyniosła 72€, a więc w ciągu roku można było otrzymać 864 €.

Informacje ogólne na temat dofinansowania

Wysokość Zorgtoeslag uzależniona jest od osiąganych dochodów, im jest on wyższy, tym mniejszą otrzymasz "pomoc" z Belastingdienst Toeslagen.

W przypadku małżeństw wypłacany jest tylko 1 wspólny dodatek, w przypadku złożenia 2 osobnych wniosków otrzymaną różnicę trzeba będzie zwrócić.

Podczas składania wniosku o Zorgtoeslag nie należy podawania konta kolegi, koleżanki! Dotyczy to osób posiadających tylko konta polskie. Belastingdienst przelewa dodatek do ubezpieczenia także na konta w Polsce.  

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – kiedy wypłacają?

Zorgtoeslag wypłacany jest około 20 każdego miesiąca przelewem na konto holenderskie lub konto polskie. W przypadku złożenia wniosku o dodatek na koniec roku kalendarzowego otrzymasz nadpłatę za cały rok kalendarzowy. W przypadku automatycznego otrzymania Zorgtoeslag na kolejny rok należy zaktualizować także swoje dochody dotyczące tego roku.

Jak zatrzymać dodatek do ubezpieczenia w Holandii?

UWAGA!!!: Z chwilą zjazdu z Holandii na okres co najmniej 6-8 tygodni dofinansowanie należy wstrzymać, chyba że pozostajesz objęty ubezpieczeniem zdrowotnym! Dotyczy to osób, które samodzielnie opłacają ubezpieczenie zdrowotne.

Aby zatrzymać dodatek do ubezpieczenia w Holandii, należy przygotować i złożyć w urzędzie wniosek. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z naszej oferty – pomożemy Ci na każdym etapie składania wniosku!

Dokumenty a Zorgtoeslag – co należy przygotować?

W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie należy przedstawić:

  • dokument tożsamości,
  • Sofi numer,
  • dowód ubezpieczenia (kartę lub polisę),
  • aktualny solaris,
  • konto bankowe.

Wszystkie wnioski składamy w formie elektronicznej, średni czas oczekiwania na decyzję wynosi od 3 do 6 tygodni. Jeśli interesuje Cię dodatek do ubezpieczenia, odezwij się do nas. Załatwimy wszystko za Ciebie na dogodnych dla Ciebie warunkach. Holandia.orgzwrot podatku z Holandii i nie tylko.

 

powrót na górę