Zorgtoeslag 2013 – dlaczego jeszcze nie mam pieniędzy?

Belastingdienst ma problem z wypłatami dofinansowań za rok 2013. Szczególnie dotyczy to osób, które pracowały w Holandii tylko kilka miesięcy i nie miały prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

"Rozliczylem się w styczniu, a tu dalej nic nie ma... Miało być 8 tygodni a mija już 12... co się dzieje? Co jest chyba nie tak? Proszę natychmiast reagować, bo ja przecież zapłaciłem!" i masę podobnych wiadomości trafia codziennie do naszej formowej skrzynki. 

Wielokrotnie kontaktowaliśmy się z Belastingdienst Toeslagen w sprawie opóźnień w wypłacaniu zorgtoeslag 2013. Odpowiedź holenderskiego Urzędu Skarbowego zazwyczaj była taka sama: "okresy ubezpieczenia są już sprawdzone, kwota jest wstępnie oszacowana, ale na chwilę obecną nie możemy wydać decyzji".

Za rok 2013 prawdopodobnie w ogóle nie będzie decyzji zaliczkowych tzw. Voorschootbeschikking tylko definitywne, decyzje zostaną wydane dopiero po rozliczeniu holenderskiego podatku dochodowego, czyli nie wcześniej niż po uzyskaniu Aanslag 2013.

Generalnie nie ma co dziwić się Holendrom, pilnują aby dodatki otrzymały wyłącznie osoby, którym się takie świadczenie rzeczywiście należy. Doskonale znamy bądź słyszeliśmy o rodakach przebywających od dawna w Polsce a pobierających "kieszonkowe" z Holandii - takie wyłudzenia to także jeden z powodów wstrzymania wypłat "szacunkowych", w końcu łatwiej się zabezpieczyć przed wyłudzeniami niż później latami windykować nienależnie pobrane świadczenia.

Mówiąc w dużym skrócie, padliśmy ofiarą własnego "sprytu", pozostaje cierpliwość i oczekiwanie. Trzeba pamiętać, że aby mieć prawo do dofinansowania do ubezpieczenia za konkretny miesiąc należy być ubezpieczonym w pierwszy dzień roboczy miesiąca.
Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania bądź wątpliwości prosimy o pozostawienie komenatrza bądź bezpośredni kontakt z Belastingdienst (tel. 055 5385385 lub 08000543).

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę