Woonplaatsvermoeden – domniemanie pobytu – podatek drogowy

Z dniem 1 stycznia 2014r zaostrzono przepisy Ustawy o podatku od pojazdów silnikowych (Wet op de motorijtuigenbelasting) . Wprowadzono pojęcie domniemania zamieszkania (woonplaatsvermoeden).

Czym jest domniemanie zamieszkania? W związku z wprowadzonymi w styczniu zmianami do ustawy o MRB wprowadzono pojecie woonplaatsvermoeden. Każda osoba, która w ciagu ostatnich 6 miesięcy przebywała na terenie Holandii przez co najmniej 4 miesiące zostaje automatycznie uznana za rezydenta. Jak wynika z wcześniejszego zdania nie trzeba być zameldowanym aby zostać uznany za rezydenta.

Zmiana ustawy ma na celu wyeliminowanie osób unikajacych  opłacania podatku drogowego w szczególności przez osoby, które są zameldowane w Holandii (lub powinny się zameldować)a dalej poruszają się samochodami na zagranicznych tablicach oraz nowych "rezydentów".  W razie kontroli to po stronie osoby kontrolowanej leżało bedzie udowodnienie iż nie są rezydentami holenderskimi tzw. hoofdverblijf.
Według znowelizowanej ustawy obowiązek opłacenia podaku bedzie biegł od momentu zameldowania lub momentu w którym zameldowanie powinno zostać dokonane.
Maksymalna wysokość kary jaka może zostać nałożona wyniesie do 4920€.

Przykładowe wyliczenie podatku drogowego dla:

Auto Paliwo Prowincja Waga Podatek kwartalny
Audi A4 ON Noord Holland 1260 324€
BMW E36 316i E Zuid Holland 1140 131€
Renault Clio LPG Utecht 800 176€
Dacia Sandero LPG-G3 Limburg 975 127€

Nie ma systemu nie do obejścia... Tak i ten ma dziurę i to sporą, myślę że holendrzy mogą stracić wiecej niż chcą zyskać, w końcu chytry traci 2 razy.

Jeżeli chcą Państwo zarejestrować swoje auto prosimy o kontakt poprzez formularz zgłoszeniowy.

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę