Rozliczanie podatku z Niemiec – terminy składania deklaracji 2021

Rozliczanie podatku z Niemiec - terminy składania deklaracji 2021

Praktycznie każda osoba, która była legalnie zatrudniona na terenie Niemiec, zobowiązana jest do rozliczenia się z podatków z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym. Obowiązek ten dotyczy również tych, którzy prowadzili własne przedsiębiorstwo u naszego zachodniego sąsiada. O czym należy pamiętać, mówiąc o składaniu deklaracji? Przede wszystkim o terminach – bo te są w Niemczech jasno określone. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, do kiedy możesz rozliczyć niemiecki PIT w 2021 roku, dzięki czemu zyskasz pewność, że nie narazisz się na żadne kary wynikające ze spóźnienia się z dostarczeniem druków do urzędu.

Rozliczenie podatku w Niemczech – kogo nie obchodzą terminy?

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych terminów rozliczeń się z niemieckim urzędem skarbowym, wspomnimy, że nie każdy podatnik musi o nich pamiętać. Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Ci, którzy przypisani zostali do I klasy podatkowej w Niemczech lub posiadają z partnerem kombinację klas – IV i VI. Obszerniejsze informacje na temat każdej klasy, znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie pt. klasy podatkowe w Niemczech.

Dlaczego tak się dzieje? Dla takich osób pracodawca uiścił już podatek, co oznacza, że nie ma potrzeby ponownego rozliczania się z urzędem i deklarowania swoich dochodów w Niemczech.

Składanie deklaracji podatkowej w Niemczech – lipiec to czas urlopu i...rozliczania się z Finanzamt

Lipiec dla wielu osób to miesiąc, który kojarzy się z wypoczynkiem – w końcu to idealny czas na urlop i wygrzanie się. W Niemczech okres ten symbolizuje jeszcze jednotermin składania deklaracji do urzędu. Podatnicy, którzy od wielu lat rozliczają się z Finanzamt doskonale wiedzą, że jest to ostatni dzwonek na to, aby złożyć zeznanie podatkowe i tym samym uniknąć ewentualnych kar za spóźnienie.

Złożenie oświadczenia podatkowego w Niemczech – terminy 2021

Do kiedy można złożyć deklarację podatkową w Niemczech? Ostatecznym dniem jest 31 lipca danego roku. Taki termin obowiązywał przez ostatnie lata – należy jednak wiedzieć, że sytuacja pandemiczna zmieniła nieco przepisy. W 2021 roku okres ten wydłuża się o 3 miesiące.

W praktyce to oznacza, że zeznanie podatkowe do niemieckiego urzędu skarbowego należy dostarczyć wyjątkowo najpóźniej do 1 listopada 2021 roku.

Rozliczanie się z podatków w Niemczech z pomocą doradcy podatkowego – terminy się zmieniają

Obowiązek rozliczania się z podatków w Niemczech budzi grozę u wielu osób. W końcu system podatkowy nie należy do najprostszych, a popełnienie ewentualnych błędów skutecznie zniechęca podatników do samodzielnego składania deklaracji do Finanzamt.

Korzystałeś z usług doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy w sprawach podatkowych? W takim razie musisz wiedzieć, że obowiązują Cię inne terminy, aniżeli podane wyżej.

Jeśli zwróciłeś się o pomoc wykwalifikowanych doradców, masz czas do złożenia zeznania podatkowego do ostatniego dnia lutego następnego roku, czyli w tym wypadku 28 lutego 2022.

Co ważne jednak – analogicznie do terminów lipcowych, tak i tutaj pandemia wprowadziła pewne zmiany. Za 2020 roku możesz rozliczyć się maksymalnie do 31 maja 2022 roku.

Wydłużanie terminu złożenia zeznania podatkowego w Niemczech – czy to możliwe?

Mieszkasz i pracujesz w Niemczech, ale przegapiłeś termin złożenia deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego? W takim razie powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek o wydłużenie terminu. W przeciwnym razie możesz liczyć się z tym, że Finanzamt nałoży na Ciebie karę administracyjną.

Co ważne jednak – Twoja prośba o wydłużenie terminu o dostarczenie dokumentów do urzędu skarbowego w Niemczech musi być uzasadniona. W praktyce to oznacza, tyle że powód typu „zapomniałem” lub „nie znalazłem czasu” z pewnością nie spotka się z aprobatą urzędników.

W jakim więc sytuacjach Finanzamt przyjmie nasz wniosek? Jeżeli spóźniłeś się z dostarczeniem deklaracji w wyniku choroby, przeprowadzki lub ciężkiej sytuacji zawodowej/osobistej (np. związanej z pogrzebem bliskiej osoby), urząd skarbowy może pozytywnie rozpatrzyć Twój wniosek.

Decyzja o przedłużeniu terminu złożenia deklaracji w Niemczech – jaki termin może wyznaczyć urząd?

To, o ile dni zostanie wydłużony termin dostarczenia deklaracji w Niemczech, zależy od konkretnego urzędu skarbowego. Większość placówek, które akceptuje wniosek, przedłuża termin nawet o 2 miesiące.

Co ważne, nawet jeżeli urząd odrzuci wniosek, przedłużenie terminu o 4 tygodnie jest w większości przypadków gwarantowane.

Co zrobić, by nie przegapić terminów? Skorzystać z pomocy specjalistów!

Nie masz głowy do rozliczeń podatkowych i terminów? To nie problem – pod warunkiem, że skorzystasz z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Z tego miejsca serdecznie zachęcamy Cię do kontaktu z nami. Jesteśmy grupą doświadczonych specjalistów ds. rozliczeń zagranicznych i nie tylko.

Pomożemy Ci skompletować wszystkie niezbędne do rozliczenia dokumenty, a w razie Twojej woli – zajmiemy się złożeniem zeznania do urzędu, a także kontaktem z urzędnikami w Twoim imieniu.

Skontaktuj się z naszym biurem już dziś i ciesz się wysokim i pewnym zwrotem podatku z Niemiec. Serdecznie zapraszamy!

powrót na górę