Rozliczam się po raz pierwszy!

Pierwsze rozliczenie podatkowe jest niesłychanie ważne, tak naprawdę jest to coś nowego, nieznanego... przeważnie jeden z głównych tematów rozmów w pracy a także i po niej.
Pierwsze rozliczenie ma znaczny wpływ na każdy kolejny kontakt z fiskusem, bez względu czy będzie to w Holandii, Polsce czy Niemczech. Do takiego rozliczenia należy się dobrze przygotować! Przygotowania możemy podzielić na dwa etapy (dokumentacja oraz wybór odpowiedniego biura).

Dokumentacja:
Najważniejsza rzecz to dokumentacja niezbędna do złożenia aplikacji, generalnie zależy to od biura; w tym artykule skupimy się na tzw. minimum
- karty podatkowe z całego roku (ilu pracodawców tyle kart podatkowych)
- dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
- konto bankowe; preferowane konto kraju, z któego spodziewamy się zwrotu
Biuro podatkowe:
Trudno wskazać biuro najlepsze... bo co Klient to opinia, a wszystkim się niestety nie dogodzi. Biuro jest "OK", tak długo jak zwroty przychodzą w miesiąc albo dwa... o dobrych biurach nie pisze się w Internecie, o nich się słyszy od rodziny, przyjaciół i znajomych. Mało osób "chwali" firmy w sieci bowiem łatwiej jest kogoś anonimowo zganić niż zareklamować.

Najważniejszymi cechami dobrego biura powinny być solidność oraz gwarancja, że Twój zwrot w sposób bezpieczny i bez dodatkowych opłat zostanie przekazany na Twoje prywatne konto.
Podstawowa kwestia to oczywiście legalna działalność biura czyli zarejestrowanie w odpowiednich urzędach (np. KRS, KVK lub CEIDG). W każdym z tym urzędów za pomocą numeru KRS, KVK lub REGON/NIP sprawdzisz czy firma rzeczywiście istnieje, czy nie jest "w likwidacji"
Jako przykład można wskazać Kadry Polskie, Klienci tej firmy mogą mieć problem z odzyskaniem swoich zwrotów.
Pewność to posiadanie numeru BECON (w przypadku podatku NL) a także certyfikat z KRD oraz odpowiednia polisa OC daje to pewność iż bieżąca działalność biura nie jest finansowana z Państwa "zwrotów".

Kolejnymi cechami dobrego biura podatkowego powinny być: przystępna cena (opcja płatne z dołu lub z góry), dobry kontakt przed i posprzedażny, kompetentna obsługa we "własnym" języku oraz dostępność nie tylko przez telefon, e-mail ale po prostu ot tak... twarzą w twarz.

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę