Rejestracja w UWV Zwolle – problematyczny Werkbedrijf

Od jakiegoś czasu docierały do mnie sygnały o problemach przy rejestracji osób bezrobotnych w Werkbedrijf Zwolle.

Około roku  temu tj. latem 2014 postanowiłem sprawdzić uzyskane informacje i osobiście odwiedziłem Werkbedrijf w Zwolle. Problem dotyczył osób nie posiadających zameldowania w Holandii.

Jak się okazało pracownicy UWV są świetnie "wyszkoleni" w "spławianiu" Polaków, szczególnie tych których znajomość języka pozostawiała wiele do życzenia bądź przyszli z "tłumaczem", który sam tłumacza potrzebował.
Nie przygotowywałem się do spotkania, uznałem że moja wiedza jest wystarczająca aby zarejestrować dowolną osobę w UWV. Jak się okazało było trudniej niż się spodziewałem... Pracownicy UWV w kółko powtarzali "formułki" o konieczności zameldowania i "wciskali" do ręki polskojęzyczny informator, który nie wnosił do sprawy kompletnie nic nowego.

Po wizycie złozyłem skargę do Nationale Ombudsman, opisując całą sytuacje. W piśmie zawarłem naruszone moim zdaniem  przepisy oraz powołałem się na przekroczenie uprawnień przez pracowników Werkbedrijf w Zwolle. Pismo o bardzo podobnej treści zabrałem do UWV w Zwolle i od razu przekazałem je do managera oddziału...
Po kilku minutach manager'ka wydała despozycję "zarejestrować"
Sprawą aktualnie zajmuje się Nationale Ombudsman, poniżej jedno z otrzymanych pism.

no

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę