Pomoc prawna w Holandii

Usługi prawnicze w Holandii są bardzo drogie. Godzina może kosztować nawet 500€... ... w zależności od stopnia skomplikowania sprawy i grubości portfela ceny mogą "poszybować" jeszcze w górę, dlatego jeżeli mamy samodzielnie ponosić koszty postępowania, warto ustalić ostateczną kwotę za obsługę prawną, aby później nie było rozczarowania.

Zdecydowana większość spraw wymaga konsultacji z prawnikiem, bowiem nieznajomość prawa lokalnego lub przesadna "oszczędność" może sprowadzić na Nas duże kłopoty a z pozoru błaha sprawa... nielada kłopoty ;/
Holandia to kraj bardzo "europejski", tutaj siedziby mają europejskie trybunały itp. Zdarza się często, tak jeżeli jedną ze stron sporu jest obcokrajowiec to z góry stoi na straconej pozycji, jeżeli nie ma wsparcia w postaci "lokalnego" adwokata...

Na szczęście jest kilka wyjść z tej sytuacji:

Bureaurechtshulp
Tzw. socjalna pomoc prawna, bo koszt ponoszony przez "klienta" jest w 100% uzależniony od dochodów. Pierwsza godzina jest zazwyczaj gratis, następne trzy w przystepnej cenie. Jeżeli w ciągu tych 4 godzin Państwa problem nie zostanie rozwiązany, należy skorzystać z normalnej usługi prawniczej. Cena minimalna to 89€ maksymalna to 761€.

Rechtshulp z założenia jest dobrym pomysłem, ale z wykonaniem chyba trochę gorzej. Z doświadczenia nie polecam zwracać się tam z trudnymi sprawami cywilnym i konsumenckimi. Czasami (z merytorycznego punktu widzenia) wygląda to jak przechowalnia ludzi po studiach, którzy nie dostali pracy w normalnych kancelariach. W Rechtshulpie pomogą wypełnić nam różnego rodzaju dokumenty, napisać skargę, zażalenie, może nawet pozew... Gdy pracodawca nie wypłaci tyle ile powinien również można postraszyć go Rechtshulpem, w większości przypadków działa. Oczywiście zawsze należy umówić się na wizytę, najlepiej telefonicznie poprzez nr: 0900-8020 (0,10 c/m) 
Tutaj oficjalna strona Bureaurechtshulp. A tutaj lista biur w Holandii.
Aby skorzystać z pomocy Bureaurechtshulp nie trzeba posiadać stałego adresu w Holandii!

Rechtsbijstand verzekering
To specjalne ubezpieczenie pokrywające koszty pomocy prawnej, za skromną opłatą około 20€ miesięcznie mamy dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej. Od A do Z. Osobiście korzystam z ubezpieczenia w DAS, ARAG a także w Twoim banku.
DAS
ARAG
Achmea
ING
ABN Amro
Rabobank
Trzeba pamiętać o zakresie ubezpieczenia a także o tym, że ubezpieczenie nie obejmuje zdarzeń zaistniałych przed jego zawarciem albo w okresie "karencji"

Rechtbsijstand z gemeente

Dla osób nie posiadających stosownego ubezpieczenia, a nie chcących korzystać z Bureaurechtshulp jest jeszcze inna alternatywa, a mianowicie Wasza "porada prawna" może zostać sfinansowana przez gemeente, w którym macie swoje miejsce zamieszkania. O tyle jest to dobre, gdyż możemy zlecić poprowadzenie sprawy zaufanemu adwokatowi.
Z gemeente musimy wziąć specjalny formularz, otrzymamy go bezpłatnie (będzie zawierał nasze dane). W dodatkowych formularzach należy wstawić swoje dane, ewentualnie partnera i dochody. Nasza opłata za działanie prawnika będzie podobna do tej, która zapłacimy w Bureaurechtshulp.
Przykład: Rechtbijstand Gemeente Lelystad

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę