Kwota wolna od podatku w Czechach 2025 – ile wynosi podstawowa ulga podatkowa?
Kwota wolna od podatku to część dochodu, który nie będzie podlegał opodatkowaniu. Funkcjonuje ona w wielu krajach Unii Europejskiej i służy znacznemu zmniejszeniu ostatecznej wysokości podatku dochodowego do zapłacenia. W Czechach jednak zastępuje ją podstawowa ulga podatkowa pozwalająca obniżyć należność wobec urzędu skarbowego. Kto może z niej skorzystać? Ile wynosi w 2025 roku? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym tekście – zapraszamy!
Kwota wolna od podatku Czechy 2025 – ulga podstawowa dla wszystkich
W przypadku progresywnego podatku dochodowego zasada jest prosta – im niższa podstawa opodatkowania, tym niższa ostateczna należność do zapłaty. Tak więc, osoby zarabiające mniej, płacą mniej. Wysokość dochodów obniżyć pozwala kwota wolna od podatku – w Niemczech wynosi obecnie 12 084 euro, a w Polsce 30 000 tys. złotych. Oznacza to, że podatnicy, którzy tego progu nie przekroczą, nie zapłacą podatku dochodowego wcale, a w przypadku wyższych dochodów naliczany jest on wyłącznie od zarobionej nadwyżki.
Kwota wolna od podatku w Czechach w takiej formie, jaką znamy z naszego kraju, jednak nie funkcjonuje. Tamten system oparty jest na licznych ulgach i odliczeniach, które pozwalają obniżyć zarówno podstawę opodatkowania, jak i kwotę podatku.
Główną z nich jest podstawowa ulga podatkowa, która należy się wszystkim osobom, które w Czechach osiągają dochody z umowy o pracę, prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy wynajmu. Wynosi ona 30 840 koron, a w przypadku rozliczenia z małżonkiem, który nie osiąga dochodów, od sumy podatku do zapłacenia można odliczyć kolejne 30 840 koron.
Jaki podatek zapłacisz w Czechach w 2025 roku?
Wiemy już, że kwota wolna od podatku w Czechach nie funkcjonuje, jaki więc podatek zapłacisz w tym kraju? Standardowa składka jest tutaj stosunkowo niska i wynosi 15%. Ostateczna kwota należności, jaką zapłacić będziemy musieli czeskiemu urzędowi, zależeć będzie przede wszystkim od naszego dochodu, oraz indywidualnej sytuacji.
Czeski zwrot podatku może być jeszcze wyższy ze względu na przewidziane benefity. Przyjazny system podatkowy pozwala zastosować szereg ulg podatkowych podnoszących łączną kwotą nadpłaty. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:
- do 4 020 czeskich koron odliczenia dla studentów,
- ponad 27 840 czeskich koron odliczenia w przypadku rozliczenia z partnerem fiskalnym,
- od 17 070 czeskich koron odliczenia na dziecko,
- możliwość odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego na nieruchomość znajdującą się w kraju UE.
Dokładny wykaz wszystkich ulg oraz warunki, które należy spełnić, aby je otrzymać, znajdziesz we wpisie – Ulgi podatkowe w Czechach.
Kto musi się rozliczyć się z podatku w Czechach – kwota wolna od podatku
Nie każdego pracownika w Czechach obowiązuje rozliczenie dochodów z tamtejszą skarbówką po zakończeniu roku podatkowego. Złożyć deklarację muszą wyłącznie osoby, których dochód przekroczył 15 000 koron.
Polscy rezydenci podatkowi zobowiązani są jednak do załatwienia formalności z naszą skarbówką. Wszystkie dochody z Czech należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Oba kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że w przypadku zarobków z Czech obowiązywać będzie metoda wyłączenia z progresją – oznacza to, że dochód tego kraju nie będzie opodatkowany w Polsce, a posłuży jedynie do ustalenia stawki podatkowej.
Jeśli nie spełniasz powyższych warunków, nie oznacza to, że nie możesz złożyć deklaracji w czeskim urzędzie skarbowym. Każda osoba pracująca w tym kraju ma prawo do ubiegania się zwrot należnego podatku – możesz to zrobić za ostatnie trzy lata.
Sprawdź także inne najpopularniejsze podatki w Czechach.
Zwrot podatku z Czech 2025 – rozlicz się nawet do 3 lat wstecz!
Nawet jeżeli do tej pory jeszcze nie rozliczyłeś się w Czechach, to nic straconego. O zwrot podatku w tym kraju możesz starać się nawet do 3 lat wstecz. W 2025 roku możesz odzyskać należne Ci pieniądze za lata 2024, 2023 i 2022 składając zaległą deklarację w urzędzie skarbowym. Warto skorzystać z takiej możliwości, korzystając z wyżej wymienionych „kwot wolnych od podatku”.
Aby złożyć rozliczenie podatkowe w Czechach, musisz przygotować odpowiednie dokumenty. Potrzebne Ci będą:
- potvrzeni – odpowiednik polskiego PIT-11 wydawany przez czeskiego pracodawcę
- kopia Twojego dowodu osobistego,
- numer konta i zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego z banku,
- druk EU/EWR – dokument potwierdzający dochody uzyskane w Polsce.
Najłatwiejszą drogą do uzyskania zwrotu podatku z Czech jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura podatkowego. Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności – od zgromadzenia dokumentów, po kontakt z czeskim urzędem skarbowym. Zadbamy, aby cały proces przebiegał szybko, gładko i bez komplikacji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Holandia.org.