Klasy podatkowe w Niemczech

Zwrot podatku z Austrii

Zwrot podatku a niemieckie klasy podatkowe to gorący temat wśród niemieckiej Polonii oraz pracowników migrujących, dlatego postanowiliśmy przygotować kompendium zawierające wszelkie potrzebne informacje. Stawki podatkowe na terenie Niemiec dotyczące podatku od dochodu są takie same, niezależnie od tego, jaki to region Niemiec. Nie wiesz, jakie są klasy podatkowe w Niemczech? Zastanawiasz się, jak zmienić klasę podatkową w Niemczech? A może chcesz dowiedzieć się, ile trwa zmiana klasy podatkowej w Niemczech? Zgłoś się do nas! Wszystko Ci wyjaśnimy i pomożemy ze zwrotem niemieckiego podatku – zapraszamy.

Klasy podatkowe w Niemczech – podstawowe informacje

Osoby zameldowane w Niemczech, które są samotne, mogą mieć pewność, że przypisze się im pierwszą klasę podatkową. Jeśli jednak ktoś posiada dzieci, należy jak najszybciej dostarczyć do odpowiedniej instytucji akt urodzenia dziecka, aby otrzymać tzw. Kinderfreibertag.

Małżeństwa otrzymują w takich przypadkach z automatu połączenie klas podatkowych w formacie 4/4.

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech – to możliwe

Przypisaną klasę podatkową można jednak zmienić, składając odpowiedni wniosek o klasę podatkową w Niemczech do Finanzamtu. Wnioskuje się wtedy o zmianę klasy podatkowej na format 3/5. Samotne wychowywanie dzieci oznacza, że takie osoby mogą ubiegać się o przyznanie drugiej klasy podatkowej. Nie obejdzie się jednak bez złożenia odpowiedniego wniosku. Przyda się też pomoc pracodawcy, który powinien pobrać z Finanzamtu stan klasy podatkowej swoich pracowników. Na podstawie takich dokumentów wylicza się wynagrodzenia. Pobierać można je drogą elektroniczną, czyni się to raz w miesiącu. Interesuje Cię zmiana grupy podatkowej w Niemczech? Więcej o tym, jak to zrobić, znajdziesz w innym naszym artykule – zmiana klasy podatkowej Niemcy.

Klasy podatkowe Niemcy 2021 – jakie są?

Na terenie Niemiec można wyróżnić kilka klas podatkowych:

  • I klasa podatkowa – pierwsza klasa podatkowa w Niemczech tyczy się tylko osób samotnych, ale też małżonków, którzy nie żyją wspólnie - w tym przypadku miesięczny dochód, który będzie wolny od podatku wynosi 945 euro),
  • II klasa podatkowa – do niej zaliczają się osoby, które samotnie wychowują własne dzieci (dochód 1908 euro),
  • III klasa podatkowa – do której zalicza się osoby owdowiałe, ale też małżonków, którzy znajdują się w sytuacji, w której partnerzy wybrali V klasę podatkową lub też są osobami bezrobotnymi (dochód 1788 euro). Ważne jest to, że 3 klasa podatkowa w Niemczech powinna być wybrana przez partnera zarabiającego w małżeństwie więcej pieniędzy, wtedy też odprowadza się do Urzędu Skarbowego niską kwotę,
  • IV klasa podatkowa – związana z małżonkami, gdzie partner wybrał IV klasę podatkową (dochód 945 euro). Klasa podatkowa 4 w Niemczech przyznawana jest automatycznie, gdy małżonkowie nie zdecydują się na wybór żadnej z klas,
  • V klasa podatkowa – dla małżonków, gdzie partner wybrał III klasę podatkową (dochód 105 euro),
  • VI klasa podatkowa – 6 klasa podatkowa w Niemczech, a zarazem ostatnia, tyczy się małżonków, którzy wykonują kilka prac zarobkowych, ale też osób samotnych. Klasa odnosi się jednak do drugiej pracy (dochód 0 euro).

Jak sprawdzić klasę podatkową w Niemczech?

Jaka klasa podatkowa w Niemczech mnie dotyczy? To pytanie, które często zadają sobie Polacy pracujący w Niemczech. Warto wiedzieć, że obecnie nie ma większych problemów z tym, aby dowiedzieć się, jaką posiadamy klasę podatkową. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania. Najprościej mają osoby samotne, nieposiadające na utrzymaniu dzieci, znajdują się one w I klasie podatkowej.

Można również skorzystać z elektronicznej karty podatkowej (Lohnsteuerkarte). Zawiera ona wszystkie ważniejsze dane podatnika, w tym informacje na temat aktualnej klasy podatkowej.

Klasa podatkowa w Niemczech dla Polaków – spytaj o to Urząd Skarbowy

Urzędy Skarbowe znajdujące się w Niemczech są zobowiązane do udzielenia zainteresowanym informacji na temat ich sytuacji podatkowej. Wystarczy więc sięgnąć po swój telefon komórkowy i odbyć rozmowę z urzędnikiem. Można do niego wysłać też maila z odpowiednim zapytaniem, a na pewno otrzyma się odpowiedź. Istnieje też możliwość udania się do Finanzamtu, gdzie dostanie się zaświadczenie o aktualnej klasie podatkowej. Jak widać, sposobów jest wiele, każdy wybiera dla siebie najlepszy.

Klasa podatkowa w sytuacji, gdy jedna z osób mieszka w Polsce

Jeżeli jeden z małżonków pracuje w Niemczech, a drugi w tym czasie przebywa w Polsce, można zastosować III klasę podatkową.  W niemieckim systemie podatkowym suma klas podatkowych musi wynosić 8. Jeżeli małżonek posiada w Niemczech III klasę podatkową, to małżonek mieszkający w Polsce ma automatycznie V klasę podatkową.

W przypadku zestawienia klas III-V najważniejsze jest terminowe rozliczenie z Finanzamt  w Niemczech. Do takiego rozliczenia dołącza się zaświadczenie związane z zarobkami małżonka, który pracuje oraz mieszka w Polsce. W przypadku III klasy podatkowej rozliczenie z niemieckim urzędem jest obowiązkowe. Na III klasie podatkowej pobierane są minimalne zaliczki na podatek dochodowy w Niemczech, dlatego posiadając pracującego małżonka w Polsce, prawie zawsze wystąpi dopłata do podatku w Niemczech.

Rozliczenie razem czy osobno?

Wiele osób zastanawia się też na tym, czy lepiej rozliczać się w Niemczech wspólnie, czy też jednak osobno. Warto wziąć pod uwagę kilka różnych sytuacji, ponieważ nie wszędzie będzie ona taka sama. Jeśli małżonek, który mieszka w Polsce, będzie zarabiał mniej niż osoba przebywająca w Niemczech, wtedy warto rozliczać się wspólnie na terenie Niemiec. Oczywiście będzie potrzebne zaświadczenie (EU-EWR) o zarobkach współmałżonka, ale problemów z jego zdobyciem nie powinno być żadnych.

Zaletą takiego posunięcia jest możliwość skorzystania z odliczenia związanego z tytułem rozłąki z rodziną. Podaje się wtedy ewentualne koszty przejazdów do Polski, wtedy w skali roku otrzymuje się bardzo potężne kwoty.

Pracowałeś lub pracujesz w Niemczech? Szukasz fachowej porady ws. rozliczenia podatkowego? Odezwij się do nas! Z nami masz gwarantowany zwrot podatku z Niemiec. Oferujemy również szeroko pojętą pomoc przy rozliczeniach niemieckich i nie tylko – skorzystaj z usług profesjonalistów już dziś!

 

powrót na górę