Kinderbonus 2023 w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Kinderbonus 2023 w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Aktualizacja wpisu: grudzień, 2023

Na Kinderbonus 2023 wszyscy długo czekali. To specjalne świadczenie mające na celu wsparcie rodzin w trudnych czasach było reakcją na wyzwania gospodarcze i społeczne niemieckich rodzin w okresie postpandemicznym. Czy będzie w tym roku przyznawane? Co dokładnie oznacza Kinderbonus dla przeciętnej rodziny? W tym artykule przybliżamy wszystkie kluczowe informacje na temat tego świadczenia.

Kinderbonus – Niemcy pomagają rodzinom z dziećmi. Na czym to polega?

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach, rząd stara się wspierać rodziny z dziećmi poprzez różnego rodzaju świadczenia i ulgi podatkowe. Jednym z takich świadczeń był Kinderbonus, który został wprowadzony jako odpowiedź na wyzwania ekonomiczne związane z pandemią COVID-19. Jego głównym celem było wsparcie rodzin w trudnych czasach i złagodzenie skutków ekonomicznych pandemii.

Kinderbonus był wypłacany bezpośrednio na konto bankowe rodziców i stanowił dodatek do regularnego zasiłku rodzinnego, czyli Kindergeld. Wprowadzenie tego dodatkowego wsparcia było szeroko komentowane w niemieckich mediach i przyjęte z entuzjazmem przez wiele rodzin, borykających się z trudnościami finansowymi w wyniku pandemii.

Ile ma wynieść Kinderbonus 2023?

W 2020 roku Kinderbonus wynosił na każde dziecko aż 300 euro, w 2021 roku – 150 euro, a w 2022 roku już 100 euro. Wszystko wskazuje na to, że w Kinderbonus w 2023 nie będzie wypłacany, a zastąpią go inne świadczenia. Od stycznia 2023 na wszystkie dzieci przysługuje 250 euro z Kindergeld. Dodatkowo rząd oferuje 60 euro specjalnego dodatku (Kinderzuschlag) na dziecko dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych, przyjmujących jakąkolwiek pomoc doraźną czy pomoc społeczną. Takie samo świadczenie otrzymają także samotni rodzice, których dochody brutto nie przekraczają 2000 euro miesięcznie.

Komu przysługuje Kinderbonus 2023 w Niemczech?

Kinderbonus do tek pory przysługiwał tylko tym, którzy mają dzieci do 18. roku życia. Dodatkowo przynajmniej rodzic lub opiekun musiał być rezydentem Niemiec i posiadać ważne zezwolenie na pobyt. W przypadku obcokrajowców było też wymagane posiadanie ważnego paszportu. Kinderbonus 2023 zastąpiony został Kinderzuschlag, który przysługuje rodzinom z dziećmi, które gorzej radzą sobie finansowo.

Jak wnioskować o Kinderbonus 2023? 

Dużą zaletą jednorazowego świadczenia Kinderbonus było to, że nie trzeba było o niego oddzielnie wnioskować i załatwiać jakichkolwiek dodatkowych formalności. Niemiecka Familienkasse przyznawała go automatycznie wszystkim osobom, które pobierały Kindergeld od co najmniej miesiąca. Mogło się oczywiście zdarzyć, że pieniądze przez błąd lub niedopatrzenie nie trafiły na konto – w takiej sytuacji wystarczyło to zgłosić, np. dzwoniąc na infolinię. Czy rząd niemiecki wróci jeszcze w 2023 roku do Kinderbonus jako zapomogi dla wszystkich – o tym milczą niemiecki rząd i media, ale wszystko wskazuje na to, że ta forma pomocy postpandemicznej została już wygaszona. 

Kinderbonus 2023 – kiedy wypłata?

W ciągu ostatnich lat niemiecki rząd wprowadził Kinderbonus jako wsparcie dla rodzin w trudnych czasach pandemii. Teraz rząd niemiecki wprowadził dodatkowe świadczenie w wysokości 60 euro, znane jako Kinderzuschlag, przeznaczone dla rodzin korzystających z zasiłków dla bezrobotnych, pomocy doraźnej czy społecznej. Chociaż Kinderbonus nie będzie dostępny w 2023 roku, to nowe świadczenie będzie mogło skutecznie wspierać rodziny w największej w potrzebie.

Kinderbonus 2023 to ważna inicjatywa, która ma na celu przynieść ulgę wielu rodzinom w Niemczech. Dzięki temu wsparciu rząd stara się złagodzić ekonomiczne napięcia i pomóc rodzinom w pokryciu podstawowych kosztów życia. Jeśli spełniasz kryteria i chcesz skorzystać z tego świadczenia, pamiętaj o terminach i niezbędnych dokumentach. Zadbaj o prawidłowe i terminowe złożenie wniosku, a będziesz mieć możliwość cieszyć się dodatkowym wsparciem finansowym!