Kalkulatory podatkowe, czy to ściema?

Dlaczego naszym zdaniem sprawdzanie wysokości zwrotu lub dopłaty podatkowej poprzez wszelkiego rodzaju kalkulatory podatkowe, udostępniane przez kancelarie podatkowe, mijają się z celem i mogą błędnie obliczać wysokość zwrotu lub dopłaty?

Mianowicie każda osoba pracująca w Holandii posiada różny dochód oraz różną składkę jaką odprowadził za nich pracodawca. W profesjonalnym oprogramowaniu jest kilkadziesiąt pozycji, które uwzględniają wszelkie ulgi, które wpływają na wysokość zwrotu podatku czy też ewentualnej dopłaty.

Często kalkulatory, które znajdziemy w sieci opierają się na 3 pozycjach, zazwyczaj są to takie pozycje jak:

  1. Wynagrodzenie (Loon).
  2. Podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne (Ingehouden Loonbelasting).
  3. Przysługujące pomniejszenie opodatkowania dokonane przez pracodawcę (Verrekende Arbeitskorting, Arbeitskorting).
  4. Liczba przepracowanych dni (jest to 4 pozycja, ostatnio wprowadzona w kalkulatorach, która w sumie nie powinna być w ogóle uwzględniana. Dlatego, że naszym zdaniem ta pozycja nie była, ani nie jest zgodna z prawem UE. Belastingdienst wycofał liczbę dni, na poczet procentowej wysokości dochodu, jaki się osiąga w danym kraju Unii Europejskiej. Na ten temat obecnie przygotowywany jest kolejny artykuł/porada).

co w naszej opinii jest mylące dla Klienta. Okazuje się bowiem, że dosyć często takie szacunkowe dane nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji podatnika. Takie kalkulatory mają tylko i wyłącznie wartość "rozrywkową" dla Klienta, choć często wprowadzającą go w błąd. Firmy korzystają z takich rozwiązań, ponieważ działa to na Klienta w sposób podprogowy, zachęcający do korzystania z ich usług. Korzystając z takiego kalkulatora ma się często wrażenie, że otrzyma się bardzo dużo pieniędzy w postaci zwrotu podatku. Co najważniejsze, takie obliczenie można wykonać w kilka sekund. Nie od dziś wszelkie instytuacje finasnowe czy banki, korzystają z takich rozwiązań aby właśnie przyciągnąć (złapać) Klienta.

Na końcu doradzamy aby zadać sobie następujące pytania:
Jaki naprawdę cel ma taka firma, która posiada na swojej stronie taki kalkulator? Czy taka kancelaria podatkowa chce nam naprawdę pomóc? Czy może chce nam zaszkodzić?

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę