Jaki podatek w Holandii zapłacisz za rok 2021?

Jaki podatek w Holandii zapłacisz za rok 2021?

Tak jak praktycznie w każdym kraju na świecie, również w Holandii z zarobków pobierany jest podatek dochodowy. Z poniższego wpisu dowiesz się, ile wynosi podatek w Holandii i przekonasz się jaka stawka podatkowa będzie Cię obowiązywać podczas rozliczenia za 2021 rok.

Progi podatkowe w Holandii

Jako że obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w odpowiedniej kwocie spoczywa na pracodawcy, wiedza ta nie jest konieczna do podjęcia pracy w Holandii. W grę wchodzą jednak Twoje zarobki, dlatego powinieneś poważnie zainteresować się tematem. Stawka podatkowa będzie miała bowiem wpływ nie tylko na bezpośrednią wysokość naszego wynagrodzenia, ale także podczas rozliczania na koniec roku podatkowego z Holenderskim Urzędem Skarbowym.

Do roku 2020 obowiązywały w Holandii 3 różne stawki podatkowe, które uzależnione były bezpośrednio od uzyskiwanych dochodów. Wynosiły one kolejno 36,65%, 38,05% oraz 51,75%.

Podczas rozliczenia podatkowego w roku 2021 w Holandii obowiązywać będą już tylko dwa progi podatkowe. W ostatnich latach Belastingdienst stara się wprowadzać uproszczenia w przepisach podatkowych, i uczynić Holandię atrakcyjniejszym miejscem dla imigrantów zarobkowych. Mimo wysokich zarobków, na jakie możemy liczyć w kraju znanym z tulipanów i wiatraków, stawki podatku dochodowego wciąż należą tam do jednych z najwyższych w Europie. Obecnie podczas rozliczenia podatku z Holandii obowiązują następujące progi:

  • podatek 37,35% – dochody do 68 507 euro,
  • podatek 49,50% – dochody powyżej 68 507 euro.

Warto podkreślić, że w przypadku przekroczenia drugiego progu podatkowego, wyższy procent obliczany jest jedynie od tej nadwyżki, a nie od całego dochodu.

Podatki Holandia 2021 – na jakie możesz liczyć ulgi?

Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, musimy wykazać, że nasze dochody lub łącznie z partnerem (w przypadku rozliczenia wspólnego) w 90% uzyskane zostały na terenie Holandii. Należy powiadomić urząd skarbowy w Holandii o wszystkich uzyskanych przychodach także tych pochodzących spoza granicy Holandii, czyli na przykład w Polsce.

Niezbędne będzie do tego specjalne zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego w postaci dokumentu UE/WE. Taki dokument dołączany jest do załącznika ZG, który potwierdza, że minimum 90% naszych dochodów z całego świata zostało uzyskane w Holandii. Wydaje go polski Urząd skarbowy po złożeniu deklaracji rocznej w postaci formularza PIT.

Rozłąkowe w Holandii to odpowiednik polskiego rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Można ubiegać się o nie nawet do pięciu lat wstecz, nawet jeżeli wcześniejszych składałeś deklarację indywidualnie. Jest to szansa na uzyskanie wyższego zwrotu podatku zwłaszcza jeżeli występuje znaczna różnica w dochodach. Partnerem fiskalnym w Holandii może być nie tylko małżonek. Tamtejsze prawo przewiduje, że z może być to osoba, z którą pozostajemy w sformalizowanym związku partnerskim, wspólnie posiadamy dziecko lub z którym jesteśmy współwłaścicielem mieszkania, lub domu. W każdym przypadku wymogiem jest wspólny adres zameldowania, oraz nadany numer BSN. Więcej informacji o takim sposobie ubiegania się o zwrot podatku dowiesz się ze wpisu – Rozłąkowe w Holandii – zmiany w wysokości ulgi w 2021 roku.

Inkomensafhankelijke Combinatiekorting to ulga podatkowa na dziecko – nie może ono mieć więcej niż 12 lat w dniu 1 stycznia danego roku rozliczeniowego, Twoje dochody powinny być niższe, niż partnera oraz musi ono być zameldowane tym samym miejscu co ty przez przynajmniej przez 6 miesięcy w danym roku podatkowym.

Podatek dochodowy Holandia – ulga 30%

Aby zachęcić jak największą ilość specjalistów z niektórych branż, została wprowadzona ulga o nazwie 30 tax ruling. Starać się o nią mogą osoby posiadające konkretną wiedzę z informatyki, medycyny, inżynierii czy budownictwa. Nie ma jednak jednoznacznie określonych warunków, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, nie mamy więc pewności czy kwalifikujemy się do jej uzyskania. Specjalny wniosek należy złożyć ciągu 4 miesięcy od zatrudnienia.

W sytuacji gdy dany pracownik spełnia warunki do objęcia ulgą 30%, opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega 70% wynagrodzenia – 30% przychodu jest wyłączone, i może być wypłacone jako wolne od opodatkowania. Owo specjalne traktowanie może być przyznane maksymalnie na okres 5 lat.

Podatek Holandia – umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Czy w przypadku pracy w Holandii, wciąż jesteśmy zobowiązani złożyć deklarację podatkową PIT w polskim urzędzie skarbowym? Wszystkie te niejasności reguluje specjalna umowa między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania uchylaniu się od rozliczania podatku. Przewiduje ona metodę zaliczenia podatkowego. Co to oznacza dla osób pracujących w Holandii?

Różni się ona od stosowanej w innych krajach metody wyłączenia z progresją i polega na tym, że podatnik jest zobowiązany do opodatkowania w Polsce zarówno dochodów osiągniętych na terenie Polski jak i dochodów uzyskanych za granicą. Od łącznej sumy odejmuje się podatek zapłacony za granicą – jednakże wyłącznie do kwoty nieprzekraczającej wysokości podatku, jaki przypada na dochody osiągnięte za granicą.

Osoby osiągające dochody w krajach dla których, zgodnie z przepisami umowy obowiązuje metoda zaliczenia podatkowego, mają jednak prawo do skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej.

Zwrot podatku z Holandii – zaufaj specjalistom

Rozliczenie podatku w Holandii nie należy do najłatwiejszych i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ od lat prowadzimy biuro podatkowe specjalizujące się w zagranicznych podatkach. Jesteśmy w stanie zaproponować Ci fachową pomoc w uzyskaniu zwrotu podatku z Holandii. Oferujemy Ci konsultacje ze specjalistami i wsparcie podczas całego procesu – od złożenia deklaracji po otrzymanie decyzji z urzędu. Jeżeli jesteś zainteresowany, zapraszamy do kontaktu – skorzystaj z formularza i wyślij nam potrzebne dokumenty lub skorzystaj z tradycyjnej poczty i dostarcz je na adres: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o. ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice. Skorzystaj z pomocy specjalistów, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – Holandia.org.

 

powrót na górę