Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech?

Złożenie deklaracji podatkowej nie jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy podejmowali pracę na terenie Niemiec. Zależy to od wielu czynników i jest jasno określone w przepisach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz starać się o zwrot swojego podatku dochodowego. Powinieneś to zrobić. Polakom pracującym za granicą często przysługują liczne ulgi od uzyskanego dochodu i bardzo często  jesteśmy w stanie odzyskać sporą część wpłacanych przez nas zaliczek na podatek. Sprzyja temu funkcjonująca w Niemczech kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku Niemcy – jak działa?

Kwota wolna od podatku to pewnego rodzaju minimum socjalne, które nie podlega opodatkowaniu. Działa to bardzo podobnie jak w Polsce. Jej wysokość zależy w dużej mierze od statusu mieszkańca. Inna jest ona bowiem dla singli, a jeszcze inna dla małżeństw i osób wychowujących dzieci. Oznacza to że jeśli nie przekroczymy pewnej kwoty dochodów, nasz podatek dochodowy będzie wynosił 0 euro.

W roku 2020 kwota wolna od podatku w Niemczech wynosiła 9.408 euro rocznie, czyli osoby, które nie uzyskały wyższego dochodu, zwolnione są z płacenia podatku dochodowego. Wciąż trzeba jednak złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym i całą związaną z tym dokumentację. W takim wypadku możemy być pewni, że należy Ci się wysoki zwrot podatku, ponieważ przez cały rok pracodawca mimo wszystko odprowadzał od Twojej pensji składki. Ile zatem kwota wolna od podatku wynosi w 2021 roku? Jakie zmiany podatkowe nastąpiły w porównaniu do 2020 roku?

Jaka jest kwota wolna od podatku – Niemcy 2021

Kolejne lata przynoszą zmiany podatkowe w Niemczech.  Jeżeli jesteśmy osobami zainteresowanymi i dotyczy nas temat zwrotu podatku z Niemiec, powinniśmy na bieżąco sprawdzać najnowsze przepisy ustanawiane przez niemiecki Urząd Skarbowy.

Z roku na rok rośnie również kwota wolna od podatku w Niemczech. W 2019 roku wzrosła o 168 euro i od tej pory jej wysokość stale się podnosi. Od 1 stycznia nastąpiły kolejne zmiany a kwota wolna od podatku znów wzrosła zarówno dla singli jak i małżeństw, które mają możliwość odliczyć koszty wychowania dzieci w zeznaniu podatkowym. Ile więc będzie wynosiła w 2021 roku? Poniżej przedstawiamy wysokości kwoty wolnej od podatku dla poszczególnych grup podatników:

  • kwota wolna od podatku wynosi dla singli – 9.744 euro,
  • kwota wolna od podatku wynosi dla małżeństw – 19.488 euro,
  • kwota wolna od podatku wynosi na dziecko – 5.460 euro.

Możemy więc założyć, że w przyszłości wzrośnie ona jeszcze bardziej. Czy kwota wolna od podatku dotyczy każdego podatnika? Zależy to od rodzaju opodatkowania, pod które podlegasz.

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy a kwota wolna od podatku

W niemieckim systemie podatkowym obowiązują dwa rodzaje rozliczenia podatku. Na to, do której grupy podatników zostaniemy zaliczeni, będzie miał wpływ kilka czynników. Na czym polega różnica pomiędzy ograniczonym a nieograniczonym obowiązkiem podatkowym?

Ograniczony obowiązek podatkowy

Pod ten rodzaj opodatkowania podlegają osoby, które nie posiadają miejsca zamieszkania ani też nie przebywają w Niemczech dłużej niż 183 dni, ale uzyskały dochody na terenie tego kraju. W przypadku takiego rodzaju rozliczeń podatkowych nie ma możliwości skorzystania z żadnych ulg od podatku na dziecko. Dotyczy to również kosztów opieki i edukacji dziecka oraz kwot wolnych od podatku dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podstawowa różnica w przypadku nieograniczonego obowiązku podatkowego polega na tym, że mamy prawo skorzystać z wszelkich dostępnych ulg podatkowych zależnych od naszej sytuacji osobistej i rodzinnej a co najważniejsze obowiązuje nas podstawowa kwota wolna od podatku. Takie rozliczenie podatkowe dotyczy osoby mające stałe miejsce zamieszkania w Niemczech.

Istnieje jednak możliwość starania się o zmianę sposobu rozliczenia. Osoby, których ponad 90% dochodów światowych podlega opodatkowaniu w Niemczech lub dochody te nie przekraczają kwoty wolnej od podatku w danym roku, a nie mieszkają na stałe w Niemczech, mogą starać się o zakwalifikowanie do nieograniczonego obowiązku podatkowego. Dotyczy to głównie pieniędzy zarobionych w Polsce. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego.

Kinderfreibetrag – kwota wolna od podatku na dzieci w Niemczech

Rozliczając nasz podatek dochodowy w Niemczech mamy możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na dziecko. Kinderfreibetrag jest sumą wolną od opodatkowania z tytułu posiadania dzieci. Była to kwota 5.172 euro za rok 2020, a od 1 stycznia 2021 wynosi 5.460  euro. Musimy jednak pamiętać, że na terenie Niemiec rodzice muszą wybrać tylko jeden sposób wsparcia na opiekę nad dziećmi. Nie możemy więc jednocześnie pobierać zasiłku rodzinnego Kindergeld. Taki rodzaj ulg ma na celu poprawę sytuacji materialnej osób wychowujących dzieci, a nie posiadających dużego dochodu. Sprawi to, że zwrot podatku będzie zdecydowanie wyższy.

Kwota wolna od podatku na dzieci Niemcy – wymagane dokumenty

Podczas składania deklaracji osoby ubiegające się ulgę na dziecko muszą załączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające, że przysługuje im prawo, aby odliczyć koszty związane z opieką, wychowaniem i wykształceniem dziecka. Najczęściej będą to następujące dane:

  • imię i nazwisko dziecka lub dzieci,
  • data urodzenia,
  • akt urodzenia,
  • adres zamieszkania
  • zaświadczenie ze szkoły,
  • paragony lub faktury potwierdzające wydatki związane z edukacją dziecka

Ostateczna kwota zwrotu podatku wzrośnie zależnie od tego, ile wynosi nasz łączny podatek dochodowy i jakie były koszty uzyskania przychodu oraz na podstawie ogólnej sytuacji podatnika. Nie jest więc łatwo określić, w jakim przypadku korzystać z podatkowego odliczenia na dziecko, a kiedy z Kindergeld. Zasiłek rodzinny wynosi 219 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, co oznacza, że można się spodziewać kwoty w wysokości ponad 2000 euro rocznie. Jeżeli masz wątpliwości, która forma wsparcia w Niemczech bardziej Ci się opłaci, zgłoś się do nas, a pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zwrot podatków z Niemiec – zaufaj naszym specjalistom

Zeznanie podatkowe należy złożyć do niemieckiego urzędu do 31 lipca 2021 roku. Niezbędne będzie zgromadzenie dokumentów, stwierdzających kwoty wpłacone na poczet podatków. W przypadku osób starających się o jakąkolwiek ulgę podatkową muszą one zgromadzić druki potwierdzające koszty poniesione w związku z podjęciem pracy na terenie Niemiec.

Zastanawiasz się, ile wynosi twój zwrot podatków z Niemiec? Jesteś w Polsce i nie wiesz, czy możesz się ubiegać o swój podatek? Planujesz podjąć pracę w Niemczech, ale boisz się, że przerosną Cię kwestie podatków i ciągłe zmiany w przepisach? Skontaktuj się z nami już dziś na adres: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice. Podatki to nasza specjalność. Zaufaj nam, a zajmiemy się Twoją deklaracją podatkową i pomożemy odzyskać Ci Twoje pieniądze.

powrót na górę