Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych z Holandii?

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych z Holandii?

Po utracie zatrudnienia w Holandii masz prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. (WW-uitkering).Warto wiedzieć, że aby móc skorzystać z tego świadczenia, należy spełnić kilka określonych warunków. Komu w takim razie przysługuje holenderski zasiłek dla bezrobotnych? Jakiej kwoty należy się spodziewać? Jak wpływa on na rozliczenie podatku? Dowiedz się, jak rozliczyć się z pobierania zasiłku i wiele innych cennych informacji.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Holandii?

Na samym początku skupmy się na najistotniejszych informacjach ogólnych na temat holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych. Pamiętaj, że na terenie tego kraju obowiązują sztywne zasady wyznaczone przez urząd pracy. Aby mieć szansę otrzymania zasiłku, będziesz musiał posiadać przepracowane 26 z ostatnich 36 tygodni. Nie ma tu znaczenia liczba pracodawców ani przepracowanych w tym czasie godzin. Wymagane jest jedynie legalne zatrudnienie, a utrata pracy musi być decyzją pracodawcy, nie Twoją. Oczywiście zwolnienie dyscyplinarne przekreśla możliwość starania się o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii.

Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii zależeć będzie głównie od Twoich średnich zarobków. Przez pierwsze 3 miesiące będzie to 75% stawki dziennej, czyli średniej z dochodów, które otrzymywałeś w ostatnich 12 miesiącach. Jeżeli będziesz pobierać  zasiłek przez dłuższy okres, będzie to już tylko 70%.

Dodatkowo kwota zasiłku nie może przekroczyć kwoty 2 750 euro brutto miesięcznie. Jest to maksymalna ilość pieniędzy jaką możemy uzyskać, nawet jeżeli przed utratą zatrudnienia zarabiałeś dużo więcej. Przy każdej wypłacie pieniędzy na konto pobierane jest również 8%, czyli składka vakantiegeld, co w  wolnym tłumaczeniu oznacza dosłownie „pieniądze wakacyjne”. Ich zwrot otrzymuje się na koniec pobierania zasiłku bądź raz w roku.

Przez jaki czas można pobierać holenderski zasiłek dla bezrobotnych?

Okres, przez jaki będzie wypłacany zasiłek dla bezrobotnych, zależy od długości zatrudnienia. W przypadku osób, które posiadały legalne zatrudnienie na umowę o pracę przez okres dłuższy niż 4 lata można liczyć na okres świadczenia proporcjonalny do przepracowanych lat. Zazwyczaj liczba takich lat odpowiada liczbie miesięcy, przez które otrzymać można zasiłek. Jeżeli pracowałeś krócej niż 4 lata będzie to maksymalnie 4 miesiące.

 

rozliczenie podatku holandia

Gdzie zgłosić się  po zasiłek dla bezrobotnych?

Sposób, w jaki będziesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii zależeć będzie od tego czy masz aktualny meldunek. Jeżeli jesteś osobą zameldowaną w Holandii, złożenie wniosku będzie zdecydowanie prostsze. Zrobisz to elektronicznie za pomocą kodów DigID. Osoby niezameldowane muszą udać się do urzędu pracy UWV znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania. Znajdziesz tam formularz WW-uitkering, który musisz wypełnić, aby otrzymać zasiłek. Pamiętaj, że musisz się również zarejestrować jako osoba poszukująca pracy.

Potrzebne będą w tym celu wymagane dokumenty. Przede wszystkim niezbędna będzie ostatnia umowa o pracę oraz tak zwane paski wypłaty z 3 poprzedzających miesięcy.

Czy muszę rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych w Holandii w zeznaniu podatkowym?

Zasiłek dla bezrobotnych to niestety świadczenie, którego nie obejmuje ulga abolicyjna. Co to oznacza w praktyce? Podatek dochodowy od tego świadczenia zostanie nam pobrany dwukrotnie. Abolicja podatkowa to umowa pomiędzy Holandią a Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku uzyskiwanych dochodów za granicą polski Urząd Skarbowy nie wymaga rozliczenia od naszego dochodu. Będziemy mieli możliwość starania się o holenderski zwrot podatku, a polski fiskus wymagał będzie od nas jedynie złożenia wniosku. Takie prawo nie dotyczy jednak zasiłku dla bezrobotnych. Zapłacimy podatek  zarówno składając dokumenty PIT 36, jak i w euro podczas rozliczenia w Holandii niezależnie od miejsca zamieszkania

Potrzebujesz pomocy w sprawie Holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych? – zgłoś się do specjalistów

Nie wiesz, czy należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych w Holandii? Zastanawiasz się, czy musisz uwzględnić go podczas rozliczania PIT 36 w polskim urzędzie? Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji. Świadczymy profesjonalne usługi związane ze zwrotem podatku z zagranicy. Mamy fachową kadrę, która pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami: złożymy za Ciebie wniosek do urzędu, skontaktujemy się z UWV oraz odzyskamy Twój zwrot podatku z Holandii. Zaufaj naszemu wieloletniemu doświadczeniu w sprawach podatkowych.

W razie pytań możesz do nas napisać przez formularz kontaktowy lub odwiedzić nas stacjonarnie: Biuro Borsuk/holandia.org Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 33/III, 44-100 Gliwice. Zapraszamy!

Jesteśmy profesjonalnym zespołem, który od kilkunastu lat pomaga i rozlicza Polakom podatek z zagranicy. Staramy się, aby skomplikowane i trudne do zrozumienia formalności stały się proste, zasadne i logiczne. Wyjaśniamy pojęcia i opisujemy najważniejsze zagadnienia, a także przekazujemy naszą wiedzę w klarowny sposób.