Jak przyśpieszyć zwrot podatku z Niemiec?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Niemiec?

Pracowałeś w Niemczech i chcesz starać się o zwrot podatku? Zastanawiasz się, jak złożyć deklarację, aby jak najszybciej odzyskać należne Ci pieniądze? Dowiedź się wszystkich potrzebnych informacji, które pomogą Ci w sprawnym rozliczeniu z Niemieckim Urzędem Skarbowym. Po przeczytaniu tego wpisu będziesz wiedział, jak przyśpieszyć procedurę zwrotu podatku z Niemiec. Zapraszamy do lektury.

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec?

Na takie pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Niemiecki Urząd Skarbowy w przeciwieństwie do polskiego odpowiednika nie ma jednoznacznie wyznaczonego terminu, do którego musi przesłać podatnikowi pieniądze. Tak więc czas, jaki czeka się na zwrot podatku z Niemiec, może być bardzo różny. Najczęściej jednak niemiecki fiskus rozpatruje wniosek od 3 do 6 miesięcy. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym składać będziemy wniosek o zwrot. Istnieje bowiem spora różnica między poszczególnymi oddziałami Finanzamt, ponieważ jedne działają szybciej, inne wolniej – na to nie mamy jednak żadnego wpływu.

Chcesz szybko otrzymać zwrot podatku? Złóż deklarację jak najszybciej!

Brak konkretnego terminu wpływa jednak na to, że sporo zależy w tej kwestii od samego podatnika. Ubiegając się o zwrot podatku dochodowego, możemy liczyć, że postępując w pewien określony sposób, będziemy w stanie przyczynić się do przyspieszenia procedury. Jakie są więc sposoby na szybszy zwrot podatku?

Przede wszystkim obowiązuje jedna zasada, co do której nie ma wątpliwości. Im szybciej złożymy zeznanie podatkowe, tym szybciej możemy liczyć na odzyskanie podatku. Finanzamt rozpoczyna weryfikację wniosków dopiero od początku marca, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wymagane dokumenty złożyć dużo wcześniej. Jeżeli zależy nam na szybkim rozpatrzeniu sprawy, warto załatwić wszystkie formalności zaraz po otrzymaniu karty podatkowej. Tutaj niestety również zależni jesteśmy od innych – pracodawcy i ubezpieczyciele mają obowiązek przesłać wszystkie nasze dane do odpowiednich organów najpóźniej do 28 lutego. Jeżeli będą czekać z tym do końca, stracimy sporo czasu i nie złożymy wniosku tak szybko jak byśmy chcieli.

Wypełnij bezbłędnie swój formularz podatkowy!

Chęć jak najszybszego rozliczenia podatku może prowadzić jednak do przeoczeń i niedokładności. Pośpiech nie jest przecież najlepszym doradcą człowieka i sprzyja popełnianiu błędów. I jest to jedna z najczęstszych powodów, z których musimy czekać zdecydowanie dłużej na zwrot podatku w Niemczech. Jeśli złożymy nieprawidłowo uzupełniony wniosek o zwrot podatku, lub nie dołączymy wszystkich wymaganych dokumentów, konieczne będzie dokonanie korekty. Wiąże się to z utratą czasu na korespondencję ze skarbówką, a także wznowienie całego procesu praktycznie od nowa. W ten sposób możemy stracić szansę na szybkie odzyskanie nadpłaconego podatku.

Jak więc zadbać o poprawne wypełnienie deklaracji podatkowej? Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego biura podatkowego. Korzystając z naszych usług, dostajesz gwarancję maksymalnego zwrotu podatku, jak najszybciej będzie to możliwe. Z obserwacji lat poprzednich można również wywnioskować, że wnioski złożone drogą elektroniczną rozpatrywane są w pierwszej kolejności, co da Ci kolejną przewagę w wyścigu o szybki zwrot.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku?

Aby uzyskać Zwrot podatku z Niemiec, będziesz potrzebować następujących dokumentów:

  • dowód tożsamości,
  • karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung),
  • wypełniona ankieta osobowa,
  • zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce w postaci druku EU-EWR,
  • umowa najmu mieszkania w Niemczech,
  • wydruki potwierdzające koszty związane z dojazdem do pracy,
  • akt małżeństwa i dokument tożsamości partnera (w przypadku wspólnego rozliczenia).

Jak szybko odzyskać zwrot nadpłaconego podatku?

Po trzech miesiącach od złożenia deklaracji, mamy prawo zgłosić się z zapytaniem o status naszego należnego zwrotu. W przypadku gdy minęło już pół roku od przedstawienia rozliczenia podatkowego, i nie mamy żadnej informacji ze strony urzędu mamy prawo wysłać ponaglenie.

Jeżeli szukasz najlepszego sposobu na zwrot podatku z Niemiec, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Znamy się na prawie podatkowym krajów Unii Europejskiej i pomagamy w rozliczeniach podatku z zagranicy już od wielu lat. Oferujemy Ci pomoc w kompletacji niezbędnych dokumentów i pełną asystę podczas procesu zwrotu podatku z Niemiec.

Jesteśmy profesjonalnym zespołem, który od kilkunastu lat pomaga i rozlicza Polakom podatek z zagranicy. Staramy się, aby skomplikowane i trudne do zrozumienia formalności stały się proste, zasadne i logiczne. Wyjaśniamy pojęcia i opisujemy najważniejsze zagadnienia, a także przekazujemy naszą wiedzę w klarowny sposób.