Jak odzyskać podatek z Holandii?
Chcesz dowiedzieć się, jak odzyskać podatek z Holandii samemu? Dobrze trafiłeś, ponieważ przygotowaliśmy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym cały proces będzie prostszy. Odzyskaj podatek z Holandii dzięki naszym wskazówkom.
Czy rozliczenie podatkowe z Holandii jest obowiązkowe?
Zaczniemy od odpowiedzi na pytanie, czy musisz wykonać rozliczenie podatku z Holandii, ponieważ nie jest to oczywiste.
Pracując w tym kraju, z wynagrodzenia pobierany jest podatek z Holandii – to zaliczka na podatek dochodowy. Oprócz tego konieczne jest roczne rozliczenie się z urzędem skarbowym. Aczkolwiek, jeśli nie jesteś zameldowany w Holandii, obowiązek złożenia deklaracji występuje w kilku przypadkach:
- otrzymałeś wezwanie z Belastingdienst (Aangiftebrief), które obliguje cię do wykonania rozliczenia z Holandii (w tym wypadku nie jest istotne, czy otrzymasz zwrot podatku z Holandii, czy będziesz musiał zapłacić dopłatę);
- zwrot podatku z Holandii wynosi powyżej 15 euro (polecamy poprosić o bezpłatną wycenę nadpłaty w naszym kalkulatorze podatkowym z Holandii);
- dopłata do podatku dochodowego wynosi powyżej 46 euro (dzieje się tak, gdy zaliczki pobierane z wynagrodzenia okazały się zbyt niskie).
Co istotne, jeśli obowiązuje cię rozliczenie podatkowe z Holandii, a tego nie dokonasz, nałożona zostanie na ciebie kara finansowa, wynosząca nawet do kilku tysięcy euro.
Jak sprawdzić, ile wyniesie zwrot z podatku z Holandii?
Odpowiedź na to pytanie już zasygnowaliśmy – możesz sprawdzić kalkulatory podatkowe, które dokonają obliczeń za ciebie. Jeśli korzystasz z automatycznych narzędzi, wynik może nie być obiektywny. Tutaj wszystko zależy od tego, czy wprowadzisz poprawne dane z Jaaropgave. Zachęcamy do tego, aby poprosić o bezpłatną wycenę zwrotu podatku z Holandii, której dokonują specjaliści mogący zweryfikować poprawność informacji.
Odzyskiwanie podatku z Holandii
To, co najważniejsze, już wiesz, a teraz dowiedz się, jak rozliczyć się z podatku w Holandii. Potrzebujesz do tego kompletu dokumentów oraz niezbędnych danych, takich jak numer BSN / SOFI (twój i twojego partnerka/ki – jeśli dotyczy), numer konta bankowego, czy DigiD (digital passport, czyli podpis elektroniczny niezbędny w celu kontaktowania się m.in. z Belastingdienst).
Jeśli byłeś zameldowany w Holandii w danym roku podatkowym, musisz podać okres, w jakim miało to miejsce. Natomiast najważniejszym dokumentem, gdy starasz się o odzyskanie podatku z Holandii, jest Jaaropgaaf, czyli sprawozdanie roczne dokumentujące twoje dochody. Kartę podatkową powinieneś otrzymać od każdego pracodawcy, u którego podejmowałeś pracę w danym roku podatkowym.
Wypełnioną deklarację roczną składasz w urzędzie i... czekasz. Jeśli okaże się, że wszystkie dokumenty zostały prawidłowo przygotowane, zwrot podatku otrzymasz najpewniej w ciągu od trzech do dwunastu miesięcy (aczkolwiek Belastingdienst, w przypadku nierezydentów 36 miesięcy, ma aż na wydanie decyzji). Jeśli jednak wcześniej otrzymałeś listy zobowiązujące cię do przesłania brakujących informacji, proces ten się wydłuży.
Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii bez zbędnych formalności? Zgłoś się do naszego biura podatkowego, które sprawdzi, w jakiej wysokości nadpłatę możesz otrzymać, a także złoży deklarację w twoim imieniu.