Insolvenzgeld w Niemczech 2025. Kiedy można skorzystać ze świadczenia z tytułu upadłości pracodawcy?
W życiu mamy do czynienia z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, na które ciężko się przygotować. Jedną z nich jest upadłość firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Pracodawca z dnia na dzień przestanie wypłacać nam pieniądze, co może postawić nas w bardzo trudnej sytuacji – na szczęście w Niemczech mamy w takim wypadku wsparcie rządu w postaci Insolvenzgeld. Dowiedz się, jak działa to świadczenie i kto może się o nie starać – zapraszamy.
Czym jest Insolvenzgeld? O insolwencji w Niemczech w 2025 roku kilka słów wstępu
Niemieckie prawo socjalne jest bardzo dobrze rozwinięte i uwzględnia szeroki wachlarz świadczeń, które mają na celu ochronę pracownika. Jednym z nich jest Insolvenzgeld, czyli świadczenie wypłacane podatnikom, którzy przestali otrzymywać wynagrodzenie od pracodawcy w wyniku jego niewypłacalności (insolvent). Finanzowane jest ze składek płaconych przez pracodawców oraz związki zawodowe i wypłacane przez Agentur für Arbeit (odpowiednik polskiego urzędu pracy). W sytuacji upadłości firmy w Niemczech pracownik ma zagwarantowane wsparcie w postaci tego świadczenia, co pozwala zminimalizować negatywne skutki insolwencji w Niemczech.
Pomimo że warunki do rozwoju biznesu w tym kraju są dobre i stabilne, bankructwo ogłasza rocznie średnio 40 tys. działalności gospodarczych. Liczba ta może znacznie się zwiększyć, biorąc pod uwagę trudne warunki wywołane niestabilną sytuacją na świecie, oraz w dalszym ciągu odczuwane skutki pandemii.
Warto więc być przygotowanym na każdą ewentualność i wiedzieć, jak zareagować na taką sytuację. Poniżej przedstawiamy garść informacji o tym, jak zachować się w przypadku upadku firmy. Dowiedź się, jak i kiedy złożyć odpowiedni wniosek, i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze.
Kto może skorzystać z insolwencji w Niemczech w 2025 roku?
Prawo do Insolvenzgeld mają wszystkie osoby zatrudnione w danym momencie przez upadającą firmę. Dotyczy to każdego pracownika, niezależnie czy jest zatrudniony na umowę o pracę w pełnym etacie, wykonuje swoje obowiązki jako tzw. Minijob czy jest studentem. Nie ma więc znaczenia, czy osoby wnioskujące o Insolvenzgeld miały opłacane przez pracodawcę ubezpieczenia społeczne.
Insolvenzgeld przysługuje pracownikom, którzy byli zatrudnieni w Niemczech w momencie wszczęcia postępowania upadłościowego w stosunku do majątku ich pracodawcy oraz w przypadku oddalenia wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego z powodu braku majątku, oraz w przypadku całkowitego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawdź także, jak działa ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech.
Upadłość firny w Niemczech – co należy zrobić, aby otrzymać Insolvenzgeld?
Aby otrzymać wynagrodzenie w formie „zasiłku upadłościowego” należy złożyć wniosek do lokalnej agencji zatrudnienia (Bundesagentur für Arbeit). Druk możemy otrzymać bezpośrednio w urzędzie, zamówić telefonicznie lub pobrać ze strony urzędu. Musimy to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania upadłościowego – musimy bezwzględnie pamiętać o dotrzymaniu terminu, ponieważ okres ten nie może zostać przedłużony.
Potrzebne będą także dodatkowe dokumenty potwierdzające przysługujące nam prawo do zasiłku. Do odpowiedniego formularza należy dołączyć:
- Insolvenzgeldbescheinigung – świadectwo upadłości, które może wystawić pracodawcę lub zarządca masy upadłościowej,
- naszą umowę o pracę (może być kopia),
- pismo potwierdzające rozwiązaniu umowy,
- wykaz zarobków w postaci trzech ostatnich wycinków z wypłat (Lohnabrechnung),
- numer akt postępowania w sądzie upadłościowym.
Poczytaj również o Gewerbesteuer, czyli niemieckim podatku od działalności przemysłowej i handlowej.
Ile wynosi świadczenie z tytułu upadłości pracodawcy w Niemczech?
Wysokość świadczenia określana jest na podstawie wynagrodzenia netto z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających wszczęcie postępowania upadłościowego. Brane są pod uwagę także ewentualne dodatki w postaci bonusów świątecznych, kwoty płacone za czas niezdolności do pracy w wyniku choroby czy należne wypracowane nadgodziny. Kwota ustalana jest więc indywidualnie dla każdej osoby, jednak podatnicy zarabiający wysokie kwoty mogą nie otrzymać równowartości zarabianych do tej pory pieniędzy, ponieważ maksymalny pułap zasiłki jest ograniczony.
Aktualna maksymalna kwota świadczenia Insolvenzgeld w Niemczech na 2025 rok wynosi 7,550 euro miesięcznie w starych krajach związkowych oraz 7,450 euro miesięcznie w nowych krajach związkowych.
Kwota ta obejmuje również wszelkie dodatki, takie jak premie świąteczne czy wypłaty za nadgodziny, ale jest ograniczona maksymalnymi pułapami, aby uniknąć nadmiernych wydatków budżetowych. W ramach tej pomocy niemieckie prawo upadłościowe przewiduje, że świadczenia te będą wypłacane za pośrednictwem Agentur für Arbeit, która także opłaca składki na ubezpieczenie społeczne, emerytalne i zdrowotne dla pracowników korzystających z Insolvenzgeld.
Zobacz także, jak funkcjonuje zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech Arbeitslosengeld.
Jak długo wypłacany jest Insolvenzgeld?
Świadczenie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń spowodowanych upadłością pracodawcy wypłacane jest maksymalnie przez 3 miesiące – licząc wstecz od dnia ogłoszenia upadłości. Warunek jest jeden – przez ten okres musimy pozostawać w stosunku pracy. W przypadku, jeśli pracodawca nie wypłacał wynagrodzenia mniej niż 3 miesiące, to wypłata świadczenia zostaje odpowiednio się skrócona.
Jeżeli pracodawca rozwiązał z nami umowę, zanim ogłosił upadłość (licząc 3 miesiące wstecz od ogłoszenia upadłości), to zasiłek także będzie wypłacany za 3 ostatnie miesiące, w których pracowaliśmy. Zakład ogłosi niewypłacalność 1 lipca, a umowa przestała obowiązywać, to należeć będzie się za styczeń luty i marzec.
Ile wynosi składka na ubezpieczenie od niewypłacalności?
W 2025 roku składka na ubezpieczenie od niewypłacalności (Insolvenzgeldumlage, czyli Umlage U3) w Niemczech pozostaje obowiązkowym obciążeniem dla pracodawców, choć jej dokładna wysokość może się zmieniać co roku. Obecnie wynosi około 0,06% wynagrodzenia brutto pracownika. Składka ta w całości pokrywana jest przez pracodawcę i ma na celu sfinansowanie wypłat na rzecz pracowników w przypadku niewypłacalności firmy. W ten sposób pracownicy mają zagwarantowane wynagrodzenie, jeśli pracodawca nie jest w stanie wypłacić im pensji z powodu bankructwa firmy.
Zasiłek upadłościowy a rozliczenie podatku z Niemiec
Insolvenzgeld jest świadczeniem wolnym od podatku, na mocy §3 ustawy o podatku dochodowym. Trzeba jednak pamiętać, że należy wykazać go w rocznym zeznaniu, składanym w urzędzie skarbowym, ponieważ będzie mieć wpływ na wysokość stawki opodatkowania. Dlatego do pozostałych dokumentów powinniśmy dołączyć decyzję o przyznaniu zasiłku.
Jeżeli korzystałeś w danym roku z Insolvenzgeld a musisz złożyć deklarację podatkową w Niemczech, to polecamy skorzystać z usług naszego biura podatkowego Holandia.org – zajmiemy się Twoją sprawą i pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności. Posiadamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, która zadba o poprawność i terminowość zeznania. Uzyskamy dla Ciebie korzystny zwrot podatku z Niemiec – zapraszamy!