Zwrot podatku z Niemiec – 2019/2020

szybki zwrot podatku z Niemiec

Rozliczenie i Zwrot podatku z Niemiec za rok 2019

Chcesz rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym i uzyskać zwrot podatku z Niemiec, ale nie wiesz jak masz to zrobić? Nie wiesz jakich informacji i dokumentów będziesz potrzebować, by uzyskać zwrot podatku z Niemieci, nie masz pojęcia co wpisać w pola blankietów formularzy? Nie martw się. Skontaktuj się z ekspertami z naszego biura rozliczeń zagranicznych Holandia.org. Dzięki nam wszystkie formalności okażą się banalnie proste. Zapewniamy, że pomożemy każdemu podatnikowi odzyskać jego ciężko zarobione pieniądze. Od naszych pracowników mających wieloletnie doświadczanie w branży uzyskasz rzeczowe odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec.

 

Chcesz wiedzieć, jak wygląda rozliczenie zarobków z Niemiec? Zacznijmy od tego, że o zwrot podatku z Republiki Federalnej Niemiec może ubiegać się każdy, kto był legalnie zatrudniony w tym kraju, a jego/jej podatek od wynagrodzenia, czyli tak zwany Lohnsteuer, odprowadzany do skarbu państwa podczas całego roku podatkowego był wyższy, niż początkowo założył to tamtejszy urząd skarbowy. Dlatego też, jeśli pracowałeś/pracowałaś w Niemczech, pracujesz lub w najbliższym czasie zamierzasz pracować u naszych zachodnich sąsiadów, koniecznie zapoznaj się z tym jak wygląda zwrot podatku zapłaconego w tym kraju.

 

Każdy rozliczający się z niemieckim urzędem skarbowym powinien pamiętać, że swój zagraniczny podatek może rozliczyć nie tylko za ubiegły rok skarbowy, a nawet za 4 lata wstecz. Oznacza to, że w 2020 masz możliwość rozliczyć się za rok 2020,2019,2018 i 2017 uzyskując przez to właściwe danemu okresowi nadpłaty podatku.

Na co więc czekać? Skorzystaj z naszej oferty i odzyskać z nami nadpłacony podatek z Niemiec Twoje ciężko zarobione pieniądze, które Ci się po prostu należą.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Aby otrzymać rozliczenie podatku z Niemiec, musisz najpierw przygotować sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Nie wiesz, co będzie Ci potrzebne? Zgłoś się do nas! Doradcy naszego biura przygotują dla Ciebie wszelkie niezbędne formularze do zwrotu nadpłaconego podatku za pracę w Niemczech. Oprócz tego przeanalizujemy Twoją sytuację materialną i rodzinną pod kątem dostępnych w niemieckim systemie ulg podatkowych, dzięki którym uzyskasz większy zwrot.

Aby jednak ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec, będziemy potrzebować:

 • Lohnsteuerbescheinigung to tak zwana karta podatkowa. To na niej znajdziesz informacje o zarobku wystawianym Ci przez Twojego pracodawcę. Nie otrzymałeś tej karty? Nie martw się. Wystarczy nam miesięczny odcinek Twojej wypłaty za ostatni miesiąc pracy w rozliczanym roku podatkowym, czyli tak zwany Abrechnung.
 • Zaświadczenie UE/EOG jest to dokument mówiący o dochodach uzyskach w Polsce. Blankiet ten musi być podbity przez polski urząd skarbowy
 • Kopia Twojego dowodu osobistego lub paszportu.

 

Oprócz tego warto byś przygotował jeszcze parę innych dokumentów, które okażą się bardzo przydatne podczas wypełniania formularzy dokumentów niemieckiego urzędu skarbowego. Chodzi tu o materiały potwierdzające to, iż ponosiłeś/ponosiłaś regularne koszty związane z legalnym zatrudnieniem u naszego zachodniego sąsiada. Wszystkie one pozwolą nam zwiększyć stopę zwrotu podatku. Dokumentami takimi mogą być:

 • Umowa najmu mieszkania
 • Opłacane regularnie rachunki za gaz, prąd, wodę
 • Bilety komunikacji miejskiej, z której korzystałeś/korzystałaś, by dostać się do pracy (najlepiej bilety miesięczne). Rachunki za bilety związane np. z wyjazdami do i z Polski.

Zwrot podatku z Niemiec 2019 2020

O tym musisz pamiętać, gdy ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku - Niemcy.

Gdy ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec wiedz, że tamtejszy rok podatkowy jest analogiczny z rokiem kalendarzowym. To oznacza, że zaczyna się on 1 stycznia, a kończy 31 grudnia.

Co za tym idzie, dokumenty niezbędne do rozliczenia podatkowego z Niemiec trzeba składać najpóźniej do 31 maja roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Jeśli z jakichś przyczyn nie wyrobisz się w terminie, niemiecki urząd skarbowy wyśle Ci przypomnienie o Twoim obowiązku w którym znajdzie się ostateczna data złożenia dokumentów do zwrotu podatku z Niemiec. Jeśli zignorujesz to wezwanie lub znów się spóźnisz, zamiast zwrotu może czekać Cię kara w wysokości od 100 do 500 euro, dlatego stanowczo odradzamy zwlekanie z rozliczeniem.

Rozliczenie indywidualne czy wspólne, czyli odzyskiwanie podatku z Niemiec

Z niemieckim urzędem skarbowym możemy rozliczać się dwojako.

 • Einzelveranlagung to tak zwane indywidualne rozliczenie dochodów z Niemiec. Ta forma będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, zwłaszcza gdy sam prowadzisz swoje gospodarstwo domowe, niezależnie od tego jaki masz status cywilny.
 • Zusammenveranlagung to z kolei wspólne rozliczenie dochodów z Niemiec. W tym wypadku dokumenty niezbędne do zwrotu podatku uwzględniają Twojego współmałżonka i jego dochody za pracę, którą wykonał. Co ważne Twoja druga połówka nie musi być zameldowana na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Forma ta nie odnosi się tylko do małżeństw. Dotyczy ona też, decyzją Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, zarejestrowanych związków partnerskich.

Co daje wspólne rozliczenie podatkowe w Niemczech?

Gdy rozliczamy się wspólnie dochodzi do scalenia. Po pierwsze - dla niemieckiego urzędu skarbowego jesteśmy wtedy niejako jedną osobą – jednostką rozliczeniową. W ten sposób dwie osoby składają wspólną deklarację podatkową, a następnie jest im wydawana jedna informacja podatkowa. Dzieje się tak np. gdy jedna osoba jest bezrobotna lub pracuje tylko dorywczo przez krótki okres.

 

Kiedy otrzymasz zwrot podatku z Niemiec w 2020 roku – ważne terminy

 • Termin rozliczenia podatku w Niemczech – wszystkie dokumenty, które są niezbędne do otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku w Niemczech, należy dostarczyć niemieckiemu urzędowi skarbowemu do 31 maja roku br.
 • Termin zwrotu pieniędzy z nadpłaconego podatku – zwrot podatku w Niemczech nie ma ściśle określonego terminu. Odbywa się on w okresie od 3 do 6 miesięcy po złożeniu deklaracji podatkowej.

 

Zwrot podatku z Niemiec 2019 2020Zwrot podatku Niemcy – typy rozliczeń podatkowych

 

W Republice Federalnej Niemiec możemy wyróżnić dwa typy wyliczeń dla obowiązku podatkowego tamtejszego pracownika. Mowa tu o rozliczeniu ograniczonym oraz nieograniczonym.

 • Rozliczenie podatkowe ograniczone zwane po niemiecku BESCHRAENKTE STEUERPFLICHT, odnosi się ono do osób, które u naszych zachodnich sąsiadów przepracowały legalnie nie dłużej niż 182 dni. Ponadto uzyskały opodatkowany przychód dla jednej osoby nieprzekraczający równowartości 90% jej dochodów ogólnych. Ta forma rozliczenia jest dużo mniej korzystna dla obywatela Polski. Ograniczone rozliczenie podatkowe z Niemiec sprawia, iż tamtejszy urząd skarbowy nie ma możliwości przyznania nam żadnych ulg. Oznacza to, iż pomimo że mieliśmy wydatki związane np. z zakwaterowaniem, nie będziemy mogli ich odliczyć od podatku. Ponadto w takim rozliczeniu ograniczonym nie można dokonać rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub partnerem. To może spowodować, że otrzymamy mniejszy zwrot podatku.

 

 • Rozliczenie podatkowe nieograniczone - UNBESCHRAENKTE STEUERPFLICHT. Ten tym rozliczenia podatkowego w Niemczech dotyczy osób, które legalnie pracowały w tym kraju powyżej 183 dni. W tym wypadku, pracownik rozliczający się z nadpłaconego podatku w Niemczech, ma możliwość ubiegania się o ulgi związane z kosztami utrzymania czy regularnymi dojazdami do pracy. Warto więc zachowywać wszystkie faktury i paragony za bilety oraz potwierdzenia opłat czynszu czy rachunków. W rozliczeniu nieograniczonym możemy również rozliczać się wspólnie z partnerem, współmałżonkiem.

O tym musisz pamiętać, gdy ubiegasz się o zwrot nadpłaconego podatku Niemcy

Gdy pracowałeś legalnie u naszego zachodniego sąsiada i ubiegasz się o zwrot podatku z Niemiec, weź pod uwagę, że tamtejszy rok podatkowy jest identyczny jak rok kalendarzowy. Zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia.

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatkowego z Niemiec należy złożyć do 31 maja roku następującego po roku podatkowym. Jeśli nie złożysz niezbędnej dokumentacji do tego terminu, niemiecka skarbówka wyśle Ci upomnienie. Jeśli i je zignorujesz, tamtejszy urząd skarbowy może naliczyć na Ciebie karę od 100 do 500 euro.

Zwrot podatku ile oraz kiedy - ile? Dopóki nie przekroczysz 10000€ otrzymasz cały zwrot podatku. Kiedy? Trudno to powiedzieć z całą pewnością, jednak minimalny czas to 4 tygodnie.

Rozliczenie podatku z Niemiec, czy jest ono obowiązkowe dla każdego podatnika?

W Niemczech nie każdy podatnik musi obowiązkowo rozliczać się z tamtejszym urzędem skarbowym. Obowiązek przekazania danych rozliczenia podatkowego do niemieckiego urzędu skarbowego występuje gdy:

 • Jako pracownik masz przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową,
 • Masz status emeryta lub rencisty,
 • Został Ci nadany Steuernummer (numer identyfikacji podatkowej),
 • Przyznano Ci Steuerfreibetrag,
 • Prowadzisz własną działalność gospodarczą w Niemczech.
 • Pobierasz świadczenia w Republice Federalnej Niemiec.... ogólnie rzecz biorąc trzeba się rozliczyć.

Dowiedz się więcej:
Klasa podatkowa, czy warto ją zmienić?
Rozliczenie niemieckich dochodów w Polsce
Niemieckie podatki 2019

Chcesz się rozliczyć a jednak masz dodatkowe pytania, z przyjemnością na nie odpowiemy!
Skorzystaj z naszego formularza online:

 • captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z regulaminem oraz polityką prywatności