Holandia: Opóźnienia w opracowywaniu zeznań podatkowych za rok 2020

Voornemen af te wijken van uw aangifte inkomstenbelasting 2017

Nawet 3 lata oczekiwania na wydanie decyzji podatkowej w przypadku rozliczenia podatkowego za rok 2020.

Od kilku dni holenderscy podatnicy w Polsce otrzymują niebieskie koperty, a w nich pismo pt: "Opleggen aanslag inkomstenbelasting 2020 vertraagd".

Opleggen aanslag inkomstenbelasting 2020 vertraagd

Holenderski Belastingdienst nie nadąża z procesowaniem rozliczeń podatkowych złożonych przez obcokrajowców. Część rozliczeń będzie sprawdzana ręcznie. Problem dotyczy zarówno obywateli polskich jak i pozostałych krajów EU.

W piśmie datowanym na 30 czerwca 2021 Belastingdienst informuje, że pomimo złożenia rozliczenia w terminie, tj. przed 8 kwietnia 2021, decyzja nie zostanie wydana przed 1 lipca 2021.

Nawet 3 lata na wydanie decyzji

Trzy lata na wydanie decyzji podatkowej? Jeszcze kilkaście lat temu tak długi okres oczekiwania na decyzję podatkową był normą. Od pewnego czasu rekordziści otrzymują decyzje podatkowe nawet w 4 tygodnie. Wygląda na to, że sytuacja uległa zmianie.

Belastingdienst podkreśla w piśmie, że ustawowy maksymalny czas na wydanie decyzji to 3 lata, jednak postarają się zrobić to przed 1 marca 2022.

Czy można dokonać czynności, które przyspieszą otrzymanie zwrotu podatku z Holandii?

Bombardowanie biura podatkowego czy Belastingdienst nie ma większego sensu, ponieważ jedynie pogłębi frustrację i nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i dać czas urzędnikom.

 

 

 

 

 

2020_vertraagd

powrót na górę