Czy koszty doradztwa podatkowego w Niemczech można odliczyć od podatku?
Załatwianie formalności z niemieckim urzędem skarbowym jest dla wielu podatników zbyt czasochłonne i skomplikowane dlatego korzystają z usług profesjonalnych doradców podatkowych. Dzięki pomocy profesjonalistów, proces rozliczenia podatku przebieg szybko i sprawnie, a także dostajemy gwarancje poprawnie wypełnionego wniosku. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie pomimo kosztów z tym związanych, wybierając wygodę i brak stresu. Jeszcze atrakcyjniej taka opcja wyglądałaby, jeżeli istniałaby możliwość odzyskania części przeznaczonej na to kwoty. Czy niemieckie prawo pozwala na odliczanie kosztów związanych ze złożeniem deklaracji rocznej od podatku?
Doradztwo podatkowe w Niemczech – czy można odliczyć od podatku?
Niemieckie prawo podatkowe przewiduje możliwość odliczenia od podatku bardzo wielu różnych kosztów związanych z uzyskaniem dochodu. Pracownicy bardzo często korzystają z możliwości odzyskania części wydatków przeznaczonych na sprzęt, zakwaterowanie oraz dojazdy do pracy. Mniej znaną wiedzą jest natomiast możliwość odliczenia doradztwa podatkowego, które także zaliczane jest do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to osób wypełniających załączniki N, R, KAP, SO i AUS.
W przypadku załączników GS, L i EÜR wydatki na doradztwo podatkowe będą traktowane jako koszty eksploatacji, które także możemy odliczyć.
Jakie koszty doradztwa podatkowego w Niemczech można odliczyć?
Co w takim razie możemy zaliczyć jako koszty doradztwa podatkowego? Do odliczenia kwalifikują się jedynie koszty bezpośrednio związane z dochodem podlegającym opodatkowaniu. Trzeba więc rozdzielić tutaj wydatki dotyczące strefy zawodowej oraz prywatnej, ponieważ te drugie nie są objęte możliwością odliczenia. Prawo niemieckie precyzyjnie określa, co kryje się pod tym pojęciem, dlatego poniżej przedstawimy konkretne przykłady.
Po pierwsze odliczeniu podlegają opłaty za porady w sprawach podatkowych uzyskane od doradców, prawnika oraz innych osób specjalizujących się w tej dziedzinie. Tak więc jeżeli korzystamy z pomocy biura rachunkowego podczas rozliczeń z urzędem skarbowym, mamy możliwość odzyskania części poniesionych z tego tytułu kosztów.
Do kosztów poniesionych w ramach doradztwa podatkowego zaliczyć możemy także opłaty za zakup oprogramowania podatkowego oraz amortyzację komputera, który wykorzystujemy do elektronicznego rozliczenia. Musi być to jednak sprzęt, chociaż częściowo wykorzystywany do celów zawodowych. Również dostęp do internetu może być traktowany jako doradztwo podatkowe – pozwala on zdobyć niezbędne informacje na temat złożenia rocznej deklaracji.
W tym samym celu kupić możemy literaturę podatkową w postaci różnego rodzaju książek e-booków czy kompendiów związanych z tym jakże rozbudowanym tematem. Zwłaszcza przedsiębiorcy, których biznesy operują w różnych branżach, potrzebują kompleksowych informacji. Takie źródła wiedzy także zaliczają się do kosztów doradztwa podatkowego.
Wielokrotnie w celu załatwienia formalności, doprecyzowania różnych kwestii podatkowych czy złożenia wyjaśnień zmuszeni jesteśmy składać wizyty w urzędzie skarbowym. Wiąże się to z wydatkami na dojazdy do konkretnej placówki, które ostatecznie możemy odliczyć od podatku w rocznym zeznaniu. Należy jednak wiedzieć, że za koszty doradztwa podatkowego system nie uznaje wyjazdu w celu złożenia zeznania podatkowego do urzędu skarbowego.
Odliczyć możemy także opłaty związane z ubezpieczeniem sądowym i prawnym w postaci uposażenia dla doradców podatkowych lub prawników reprezentujących, lub wspierających nas podczas trwania procesów przed sądem podatkowym, lub federalnym.
Jak odliczyć koszty związane z rozliczeniem podatkowym?
Koszty doradztwa podatkowego, które będziemy chcieli rozliczyć, należy uwzględnić w deklaracji podatkowej składanej w urzędzie skarbowym. Potrzebny będzie w tym celu odpowiedni załącznik, którego wybór determinuje źródło dochodu.
Doradztwo podatkowe Niemcy – jakie kwoty można odliczyć?
O tym, jaki jest koszt porady doradcy podatkowego, pisaliśmy w innym wpisie, dlatego tutaj skupimy się na kwotach, jakie możemy odliczyć podczas rozliczania podatku. Niemiecki urząd skarbowy przyjmuje wszystkie wydatki na doradztwo podatkowe, klasyfikując je jako koszty uzyskania przychodu, nie mogą one jednak być większe nić 100 €. Oznacza to, że niezależnie ile kosztów ponieśliśmy na opłacenie księgowości w Niemczech, czy na złożenie zeznania maksymalna kwota odliczenia zawsze wynosić będzie 100€.
Jako że ciężko byłoby rozdzielić koszty doradztwa podatkowego na te należące do strefy zawodowej i prywatnej, urząd traktuje je jako koszty mieszane i dokonuje odliczenia od ich części.
Doradztwo biura podatkowego – skorzystaj z usług Holandia.org
Potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności z Finanzamt? Czeka Cię rozliczenie podatku z Niemiec? Zgłoś się do nas już dziś i skorzystaj z profesjonalnej pomocy naszego biura podatkowego. Złożymy za Ciebie roczne zeznanie, uzyskując w ekspresowym tempie korzystny zwrot podatku z Niemiec. Nasze usługi oferujemy w bardzo atrakcyjnych cenach, a opłaty są stałe i transparentne od początku współpracy. Nie zaprzątaj sobie głowy skomplikowanymi przepisami i skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych doradców – zapraszamy.