BKR Twoja holenderska historia kredytowa

BKR to system, który umożliwia sprawdzenia Twojej historii kredytowej; w systemie rejestrowane sa wszystkie zobowiązania zaciagane przez Klientów (dotyczy to kart kredytowych, kredytów samochodowych, systemów ratalnych a w szczególności kredytów hipotecznych).
Bank poprzez wgląd do BKR decyduje czy można przyznać kolejny kredyt / pożyczkę, system działa analogicznie do naszego BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Zadaniem BKR jest ochrona pożyczkobiorców przed nadmiernym zadłużaniem się a dla insytucji finansowych marginalizacja ryzyka przed tzw. złymi kredytami.
BKR przechowuje "rekordy" przez 5 lat, każdy z mieszkańców Holandii, bądź osób w niej pracujących ma prawo do wglądu do swojego "rekordu", nie znajdziemy w nim np. takich informacji jak: nasze dochody, zaległego czynszu, zaległe podatki oraz niezapłaconych rachunków. Kredyty hipoteczne są rejestrowane tylko wtedy, gdy opóźnienie w płatności powyżej 120 dni.

System punktów:

Pozytywny "scoring" w BKR
Jest zawsze wtedy gdy terminowo spłacasz wszelkie należności kredytowe, debet na karcie bankowej oraz karte kredytową

Negatywny "scoring" w BKR
Zawsze gdy masz zaległości kredytowe możesz mieć negatywny BKR.
Kod A
Spłacasz  pożyczki "zbyt późno". "Zbyt późno" oznacza tutaj 2 do 4 kolejnych miesiecy.
Kod A2
Gdy płatność realizaowana jest poprzez "incassobureau"
Kod A3
Gdy kwota od € 250 i wiecej jest umorzona umorzone i nie znana jest definitywna data splaty, bądź dług jest nie do odzyskania.
Kod A1
Otrzymujesz wtedy kiedy korzystałeś z tzw. regeling czyli dodatkowego terminu, prolongaty spłaty.

Coraz cześciej dokumenty z BKR wymagane są w polskich bankach, jeżeli myślisz o kredycie hipotecznym bądź samochodowym juz dziś zamów swój BKR. Biuro Borsuk poprzez platformę holandia.org pośredniczy w uzyskaniu niezbednych dokumentów. Jeżeli są Państwo zainteresowani BKR'em prosimy o kontakt!

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę