Auto w Holandii, podatki, mandaty

Temat auta w Holandii przewija się na wielu polskojęzycznych forach, wokół tematu narosło wiele "mitow" i niesamowitych wręcz opowieści. Zacznijmy więc od początku...

Podstawowe pojęcia:
Motorrijtuigenbelasting - podatek "drogowy" płacony jest od każdego zarejestrowanego auta (nie dotyczy aut zabytkowych).
BPM - (Belasting van personenauto's en motorrijwielen)  - podatek od samochodów osobowych oraz innych pojazdów mechanicznych.
APK - badanie techniczne pojazdu.

Rejestracja auta
Auto rejestrujemy na Poczcie. Ważne!  Auto zarejestrujemy tylko wtedy jeżeli posiadamy 3 częściowy kentekenbewijs. Deel I, Deel II i Deel III, umowa kupna sprzedaży nie jest wymagana!: Dając komuś komplet dokumentów możecie stracić auto!
Koszt rejestracji to około 10€, ważne aby auto posiadało aktualne badanie techniczne (jego ważność dla każdego auta można sprawdzić pod linkiem).

Podatek drogowy
Za posiadane auto zawsze płacimy podatek drogowy (nie dotyczy aut zabytkowych). Wysokość zależy od paliwa (LPG [+G3 nowszy typ instalacji], benzyna czy diesel) oraz ciężaru auta a także prowincji, w której rejestrujemy pojazd. Podatek opłacany jest kwartalnie, płatny na konto Belastingdienst 2445588.
Sprawdź sam ile zapłacisz podatku!

Polskie prawo jazdy
Prawo jazdy wydane przez władze polskie uprawnia do prowadzenia pojazdów samochodowych w Niderlandach, niezależnie od długości pobytu. Osoby, które zamieszkują w Niderlandach na stałe (zameldowane) o wymianę polskiego prawa jazdy na niderlandzkie powinny zgłosić się do gemeente. Źródło : Rijksoverheid.nl

Mandaty
W przypadku osób zameldowanych w Holandii mandat za wykroczenie drogowe wysyłany jest na adres zamieszkania. Wpłaty dokonujemy na załączonym "acceptgiro", w przypadku braku terminowej wpłaty otrzymujemy ponownie "czek" do zapłaty, z tym że kwota jest już wyższa; jak to mówią do trzech razy sztuka...kolejny mandat... a później komornik zastuka do drzwi, dlatego warto zapłacić od razu. W przypadku osób niezameldowanych mandat opłacany jest na miejscu!
Przykładowe wysokości mandatów:
Rozmowa przez telefon bez zestawu: 130€ (nie trzeba rozmawiać, wystarczy trzymać (vasthouden),
jazda na zderzaku (bumperkleven): od 240€ do 650€ (w zależności od prędkości i odległości w m)
jazda bez zapietych pasów: 120€
dziurawy tłumik (wiejski tuning) 340€
czerwone światło: 220€
Za przekroczenie prędkości o 50km/h obligatoryjnie tracimy prawo jazdy, w takim przypadku najlepiej skontaktować się z adwokatem. Mandat średnio 600€.

Auto firmowe i privégebruik - limit 500km
Zdecydowana wiekszość polskich pracowników tymczasowych zatrudnionych przez uitzendbureau otrzymuje auta firmowe; auta udostępniane są jedynie na dojazd do pracy i późniejszy powrót do miejsca zamieszkania.
Biura pośrednictwa pracy korzystają z aut leasingowanych, w związku z tym kierujący ma prawo bez dodatkowych opłat prawo do przejechania 500km rocznie, powyżej tej kwoty zostanie naliczony przychód, od którego odprowadzony zostanie podatek dochodowy.
Oprócz ewentualnego podatku, pracodawca ma prawo obciążyć pracownika kosztami za każdy przejechany kilometr (w niektórych biurach nawet 3€/km), obciążenie może byc dokonane jedynie wtedy, gdy pracodawca zawrze odrębna umowę z pracownikiem.
Belastingdienst wymaga rejestracji przejechanych kilometrów jes po to, aby udowodnić iż nie przekroczyło się limitu 500km; w chwili obecnej większość pojazdów wyposażona jest w gps, co ułatwia sprawę i zwania nas z uciażliwego wypisywania druczków.
Przykłady:
1. Jeżeli od 01-01 do 31-12 przejechali Państwo 499 km żadna kwota (do loon) nie zostanie naliczona.
2. W przypadku korzystania z auta w celach prywatnych kwota 625€ miesięcznie zwiększy nasz przychód (od dodatkowcyh 625€ naliczony i pobrany zostanie podatek dochodowy).
Wartość auta to 30.000€, okres uzytkowania 12 miesięcy
1/12 x 25% van € 30.000 = € 625.
W przypadku, gdy nie korzystamy z auta firmowego w celach prywatnych, nalezy wypełnić i odesłać odpowiedni formularz, ponieważ w innym przypadku będziemy dalej płacic tzw. fikcyjny podatek.

Więcej w tej kategorii: BLOG
powrót na górę